13 Kasım 2023’te Benzin ve Motorin Güncel Fiyatları!

13 Kasım 2023’te Benzin ve Motorin Güncel Fiyatları!

Brent petrol fiyatlarındaki değişiklikler ve döviz kurlarındaki dalgalanmalar nedeniyle, vatandaşlar benzin ve motorin fiyatlarını yakından takip ediyor.

20 Ekim tarihinde 93 dolar seviyesinde bulunan Brent petrolü, daha sonra 80 dolara kadar gerileyerek düşüş yaşadı. Bu durumun ardından, motorin fiyatlarında gece yarısından itibaren 1,64 TL’lik bir indirim bekleniyor. Bununla birlikte, benzin fiyatlarında herhangi bir değişiklik öngörülmüyor. Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına bakıldığında, İstanbul’da benzinin 34,43 lira, Ankara’da 35,07 lira, İzmir’de ise 35,16 lira olduğu görülüyor. Motorin ise İstanbul’da 38,02 lira, Ankara’da 38,61 lira, İzmir’de ise 38,82 lira olarak satışa sunuluyor.

Benzin ve motorin fiyatlarının hesaplanmasında ise gümrüksüz rafineri fiyatına, ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatı bulunuyor. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, belirli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.
NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Yorum gönder

You May Have Missed