17 Kasım 2023’te Benzin ve Motorin Güncel Fiyatları Nasıl?

17 Kasım 2023’te Benzin ve Motorin Güncel Fiyatları Nasıl?

Benzin ve Motorin Fiyatları Durumu

Brent petrol fiyatları ve döviz kurlarındaki dalgalanmalar nedeniyle vatandaşlar, benzin ve motorin fiyatlarını yakından takip etmektedir. Şu anda Brent petrol 77 dolar seviyesinde işlem görmekte ve benzin ile motorin fiyatları konusunda herhangi bir zam ya da indirim haberi bulunmamaktadır.

Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre, İstanbul’da motorin litresi 37.53 TL’den satılmakta iken, benzinin litresi ise ortalama 34.55 TL’den alıcı bulmaktadır.

Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanmaktadır? Türkiye’de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunmaktadır. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde edilmektedir.

Özetle, Brent petrol fiyatları, döviz kurları ve günlük piyasa değişkenleri, benzin ve motorin fiyatlarını etkilemeye devam etmekte ve vatandaşlar için yakından takip edilmesi gereken bir konu olmaya devam etmektedir. Güncel fiyatlar ve değişiklikler hakkında bilgi sahibi olmak için, düzenli olarak güvenilir kaynaklardan bilgi almak önemlidir.

Yorum gönder

You May Have Missed