2023 ABD Ekim Ayı TÜFE Kararı: Enflasyon Verileri Ne Zaman Açıklanacak?

2023 ABD Ekim Ayı TÜFE Kararı: Enflasyon Verileri Ne Zaman Açıklanacak?

Küresel piyasalarda geçen hafta, Fed yetkililerinin enflasyonla mücadele konusundaki vurguları öne çıktı. Bu vurgular, enflasyonla mücadelenin faiz artırımına gerek kalmadan da gerçekleştirilebileceğine yönelik mesajlar içeriyordu. Bu durum pay piyasalarını alış ağırlıklı bir seyir izlemeye yöneltti.

Dünya genelinde enflasyonla mücadele konusunda atılan adımların yeterli olup olmadığı sorgulanmaya devam ederken, varlık fiyatlarındaki oynaklık yüksek seviyelerini koruyor. Merkez bankalarının enflasyon endişeleri, piyasalarda belirsizliklere yol açmaya devam ediyor.

Dünya ekonomileri enflasyonla mücadele konusunda önemli adımlar atmış olsa da, daha yol kat edilmesi gerektiğine dair açıklamalar, piyasalarda belirsizliklerin artmasına neden oluyor.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarında tonu beklenenden daha “şahin” bir şekildeydi. Powell, enflasyonu yüzde 2 hedefine düşürecek kadar kısıtlayıcı bir para politikası duruşuna ulaşıldığından emin olmadıklarını ve gerekirse para politikasını daha sıkılaştırmakta tereddüt etmeyeceklerini belirtti. Enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2’ye düşürülmesi sürecinde daha kat edilmesi gereken uzun bir yol olduğunu ifade eden Powell, ekonomik büyümenin güçlü olduğunu ancak gelecek çeyreklerde yavaşlayabileceğini kaydetti.

Powell, daha güçlü büyümenin iş gücü piyasasında dengenin yeniden sağlanmasına ve enflasyonun düşürülmesine zarar verebileceği ve bunun da para politikası tepkisi gerektirebileceği riskine karşı dikkatli olacaklarını aktardı. Küresel piyasalarda enflasyon beklentileri üzerinde oluşan belirsizlikler, varlık fiyatlarındaki oynaklığın sürmesine neden oluyor. Fed’in enflasyonla mücadele kararları ve global ekonomik gelişmeler, piyasalarda yakından takip edilmeye devam ediyor.

Yorum gönder

You May Have Missed