2024 Ocak Ayında Türkiye’nin Cari Açığı Nasıl Azaldı? – Detaylar İçin Tıklayın!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2024 yılına girilmesiyle birlikte Cevdet Yılmaz, resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Ocak 2024 itibarıyla yıllıklandırılmış cari açığın 22,6 milyar dolar azalarak 37,5 milyar dolar seviyesine gerilediğini duyurdu. Aynı dönemde bir önceki yıla kıyasla cari açıkta yaklaşık 7,9 milyar dolarlık bir iyileşme olduğunu bildiren Yılmaz, bu olumlu gelişmede dış ticaret dengesindeki 8,2 milyar dolarlık artışın etkili olduğunu vurguladı. Bundan sonraki süreçte özellikle dış ticaret dengesinde beklenen iyileşme ile cari açığın milli gelire oranının daha iyi bir performans sergilemesini öngördüklerini belirtti.

Cevdet Yılmaz, ayrıca cari açığı azaltırken aynı zamanda doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını artırarak cari açığın finansman kalitesini yükseltmeyi hedeflediklerini ifade etti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı, para politikası, maliye politikası ve yapısal reform adımlarını kurumların güçlü bir koordinasyon içinde uygulamaya devam ettiklerini ekledi. Bu doğrultuda, cari açığın azaltılması ve ekonomik istikrarın sağlanması için çeşitli politika önlemleri alındığını belirtti.

Yılmaz’ın Twitter hesabından yaptığı açıklama da cari açık konusundaki gelişmeleri doğrulamaktadır. 2024 yılı Ocak ayında yıllıklandırılmış cari açığın, bir önceki yıla göre önemli ölçüde azaldığı ve belirlenen hedeflere doğru ilerleme kaydedildiği bilgisi paylaşılmıştır.

Bu açıklamalar, Türkiye ekonomisinin belirli bir dönemdeki finansal durumunu ve cari açık konusundaki gelişmeleri yansıtmaktadır. Hükümetin aldığı politika önlemleri ve ekonomi yönetiminin kararlı tutumu, cari açığın azaltılması ve ekonomik istikrarın sağlanması adına olumlu bir ivme oluşturmaktadır. Gelecek dönemde de benzer politika adımlarının sürdürülmesiyle ekonomik büyüme ve istikrarın devam etmesi hedeflenmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
2024 Ocak Ayında Türkiye’nin Cari Açığı Nasıl Azaldı? – Detaylar İçin Tıklayın!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!