30 Büyükşehir Belediye Başkanı Arasında Hangi Meslekler Öne Çıkıyor?

660c2412de19e129.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

31 Mart’ta gerçekleşen Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonuçlarına göre, 30 büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde CHP’den 14, AK Parti’den 12, DEM Parti’den 3 ve Yeniden Refah Partisi’nden 1 belediye başkanı seçilmiştir.

Başkanlar belli olduktan sonra Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek gibi isimlerin kazanmasıyla listeleme yapılmıştır. Diğer büyükşehir belediye başkanları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay da bulunmaktadır.

Söz konusu 30 büyükşehir belediye başkanı arasında 7 mühendis, 6 avukat, 5 siyasetçi, 3 iş insanı, 3 doktor, 2 mimar, 1 öğretmen, 1 turizmci, 1 işletmeci ve 1 ekonomist bulunmaktadır. Mühendisler arasından seçilen belediye başkanları arasında Adana, Bursa, Gaziantep gibi şehirler bulunmaktadır. Avukat olanlar ise Ankara, Denizli, Eskişehir gibi şehirlerde belediye başkanı seçilmişlerdir.

Yüksek Seçim Kurulu’nun kesinleşen aday listesinde yer alan İstanbul ve Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanları’nın meslekleri “belediye başkanı” olarak belirtilirken, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı’nın mesleği “siyaset bilimci” olarak kaydedilmiştir. Mardin ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanları ise “siyasetçi” olarak tanımlanmıştır.

Doktor, iş insanı ve mimarların da belediye başkanı olarak seçildiği bilinmektedir. İzmir, Kayseri ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanları arasında doktorlar bulunurken, Aydın, Hatay ve Balıkesir’den iş insanı olarak seçilen belediye başkanları yer almaktadır. Mimar belediye başkanları ise Manisa ve Van’da görev yapmaktadır.

Öğretmenlik yapan Küçük, Diyarbakır’da belediye başkanı olurken turizmcilik yapan Aras Muğla’da, ekonomist Büyükakın Kocaeli’de, işletmeci Alemdar ise Sakarya’da büyükşehir belediye başkanı seçilmiştir. Bir diğer detay da büyükşehirlerin başkanlarının çoğunluğunun CHP’den çıkmış olmasıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
30 Büyükşehir Belediye Başkanı Arasında Hangi Meslekler Öne Çıkıyor?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!