48 gazeteci, İsrail’in Gazze saldırısında 1 aylık sürede hayatını kaybetti.

48 gazeteci, İsrail’in Gazze saldırısında 1 aylık sürede hayatını kaybetti.

Filistin hükümeti, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 32. gün geride bırakılırken, saldırılarda 48 gazetecinin öldüğünü duyurdu. Gazze Şeridi’ndeki İsrail zulmü 32 gündür devam ediyor. İsrail hiçbir değeri, etik kuralı veya savaş hukukunu dikkate almadan Gazze’ye bomba yağdırmaya devam ediyor. Bu süreçte ölenlerin sayısı 10 bini aştı. Filistin hükümeti, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 48 gazetecinin öldüğünü açıkladı. Hükümetin Medya Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, El Aksa Radyosu’nda çalışan Yahya Ebu Menia’nın saldırılarda hayatını kaybettiği belirtildi. İsrail ordusunun bombardımanlarında hayatını kaybeden basın mensuplarının ailelerine, yakınlarına ve tüm meslektaşlarına başsağlığı dilenen açıklamada, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında şu ana kadar 48 gazetecinin yaşamını yitirdiği aktarıldı.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenledi. İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı. İsrail’e göre Gazze’den düzenlenen saldırılarda 315’i asker 1400’den fazla İsraillinin öldüğünü duyurdu. İsrail’in verdiği bilgilere göre 31 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda ölen asker sayısı 30’a yükseldi ve Kassam Tugayları’nın elinde 242 İsrailli esir bulunuyor. İşgal altındaki Batı Şeria’da da bir İsrail askeri öldü.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığına göre, İsrail’in saldırılarda 4 bin 104’ü çocuk, 2 bin 641’si kadın olmak üzere 10 bin 22 Filistinli öldürüldü ve en az 25 bin kişi yaralandı. Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler ise 163 Filistinliyi öldürdü. İsrail ordusu, Gazze’de bulunan en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi, Nasr Çocuk Hastanesi, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastanelerini vurdu. Filistin Kızılayı’na bağlı Kudüs ve Endonezya hastanelerinin çevresine de saldırılar düzenlendi. İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda ise 63 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.

Yorum gönder

You May Have Missed