9 Kasım 2023’te Benzin ve Motorin Güncel Fiyatları Öğrenin (2023 Akaryakıt Fiyatları)

9 Kasım 2023’te Benzin ve Motorin Güncel Fiyatları Öğrenin (2023 Akaryakıt Fiyatları)

Brent petrol fiyatları ve dövizdeki dalgalanmalar nedeniyle, vatandaşlar Türkiye’de benzin ve motorin fiyatlarının ne olacağını merak ediyor. 9 Kasım 2023 tarihinde, Brent petrol fiyatlarının 80 doların altına gerilemesiyle birlikte, benzin ve motorin fiyatlarında herhangi bir zam ya da indirim haberi bulunmamaktadır.

İstanbul’da benzin 34,43 liradan satılırken, Ankara’da 35,07 lira ve İzmir’de ise 35,16 lira fiyatla tüketiciye sunulmaktadır. Diğer yandan, motorin fiyatları İstanbul’da 38,02 lira, Ankara’da 38,61 lira ve İzmir’de ise 38,82 lira civarındadır.

Türkiye’de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken, Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payı eklenerek KDV hariç rafineri satış fiyatı belirlenmektedir. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takibi yapılır ve belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı hesaplanır.

Dolayısıyla, benzin ve motorin fiyatlarına etki eden pek çok faktör bulunmaktadır. Vatandaşlar, bu faktörlerin değişimlerini takip ederek benzin ve motorin fiyatlarındaki gelişmeleri ve değişiklikleri öngörebilirler. Bu bağlamda, Brent petrol fiyatları ve döviz kurlarındaki dalgalanmalar, benzin ve motorin fiyatlarının belirlenmesinde oldukça etkili olmaktadır. Sonuç olarak, vatandaşlar bu faktörleri dikkate alarak yakın zamanda benzin ve motorin fiyatlarında yaşanabilecek indirim ya da zam durumlarını takip edebilirler.

Yorum gönder

You May Have Missed