AB Komisyonu, X sosyal medya platformunda artık reklam vermeyecek

AB Komisyonu, X sosyal medya platformunda artık reklam vermeyecek

AB Komisyonu’nun sözcüsü, Elon Musk’ın sosyal medya platformu olan X’te, dezenformasyon ve nefret söylemi nedeniyle reklam vermekten vazgeçtiklerini duyurdu. Brüksel yönetimi, Musk tarafından satın alınan X’te reklam vermemeyeceğini duyurdu. AB Komisyonu sözcüsü Johannes Bahrke, basında yer alan bu haberi doğruladı ve durumun gelişimine göre iç yönergelerin sık sık revize edilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, “Son haftalarda çeşitli sosyal medya platformlarında dezenformasyon ve nefret söyleminde endişe verici bir artış gördük ve X kesinlikle bundan oldukça etkilendi” ifadelerini kullanan Bahrke, şirketlerin reklam vermekten kaçınmalarını tavsiye ettiklerini söyledi.

Bahrke, sözlerine devam ederek, “Bu nedenle servislerimize içeriğimizin uygunsuz bir bağlamda göründüğünden endişe duyduğumuz ilgili sosyal medya platformlarında bu aşamada reklam vermekten kaçınmalarını tavsiye ettik,” şeklinde konuştu. Bu önlem yalnızca reklamlarla ilgili olduğunu ve AB hesaplarının platformu terk ettiği anlamına gelmediğini de belirtti. AB, geçen ay X’in Birliğin çevrimiçi kurallarına uyumuna ilişkin soruşturma başlatmıştı ve AB Komisyonu’nun reklam yasağı kararının bu konuyla ilgili olup olmadığı konusunda ise yorum yapmadı.

AB Komisyonu, Elon Musk’ın sosyal medya platformu X’te reklam vermeyeceklerini belirtirken, dezenformasyon ve yasa dışı içeriklere karşı duydukları endişe nedeniyle bu kararı aldıklarını vurguladı. Şirketlerin reklam vermekten kaçınmalarını tavsiye ettiklerini belirten sözcü Johannes Bahrke, bu kararın sadece reklamlarla ilgili olduğunu ve platformun terk edildiği anlamına gelmediğini söyledi. AB’nin, sosyal medya platformu X’in Birliğin çevrimiçi kurallarına uyumunu araştırdığı, ancak reklam yasağı kararı ile bu konunun doğrudan bağlantısı olup olmadığı hakkında yorum yapmadığı da bilgiler arasında yer alıyor.

Yorum gönder

You May Have Missed