AB Konseyi, Üye Ülkeler Arasında Takas Hizmetleri Kurallarında Uzlaşı Sağlandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, üye ülkeler ile Avrupa Parlamentosu (AP) arasında müzakere edilen ve AB sermaye piyasalarında takas hizmetlerini geliştirecek kurallarda uzlaşı sağlandığını açıkladı. Bu uzlaşma ile AB’nin mali istikrarını korumak için takas ortamı daha cazip ve dayanıklı hale getirilecek.

Stratejik özerkliği sağlamak için euro türevlerinin takasına ilişkin hizmetler Avrupa’ya çekilecek. Sermaye piyasasında prosedürler sadeleştirilecek ve kısaltılacak.

Bu uzlaşma ile banka ve çeşitli finansal kurumlara, euro sözleşmelerini takas etmek için üye ülkelerde bir hesaba sahip olmalarını gerektirecek aktif hesap zorunluluğu getirilecek. Bu adımın amacı, sermaye piyasalarının daha güvenilir hale gelmesini sağlamak.

İngiltere, AB’den 2020 yılında resmen ayrılmıştı ve buna rağmen AB bankalarının Londra’da takas piyasalarına erişiminin bir süre daha devam etmesine karar verilmişti. Mevcut durumda, euro türevlerin takası işlemlerinin büyük kısmı Londra’da gerçekleştiriliyor. Ancak AB, bu işlemlerin üye ülkelerde gerçekleştirilmesini ve bu sayede stratejik özerkliği sağlanmasını istiyor.

Bu kapsamda, AB Serbest Ticaret Anlaşması ve diğer ilgili düzenlemeler ile uyumlu olacak şekilde, AB kurallarını takas kurallarına dahil etmek için bir dizi yasal düzenleme yapılması gerekiyor. Brexit sonrası dönemde, taraflar arasında müzakerelerin hız kazanması beklenmektedir. Bu noktada, AB kurallarının takas kurallarına dahil edilmesinin, sermaye piyasasının istikrarının ve güvenilirliğinin artırılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

Son olarak, müzakere edilen AB Serbest Ticaret Anlaşması ve diğer ilgili düzenlemelerin, AB genelinde kullanılacak olan birçok finansal ürün ve hizmetin takasının düzenlenmesine yönelik ek kurallar getirmesi beklenmektedir. Bu düzenlemeler ile takas hizmetlerinin AB içindeki sermaye piyasaları için daha güvenli bir hale gelmesi hedeflenmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
AB Konseyi, Üye Ülkeler Arasında Takas Hizmetleri Kurallarında Uzlaşı Sağlandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!