ABD askeri uçağı Akdeniz’de düştü, 5 kişi hayatını kaybetti

ABD askeri uçağı Akdeniz’de düştü, 5 kişi hayatını kaybetti

ABD Avrupa Komutanlığı (EUCOM), 10 Kasım tarihinde Akdeniz’de askeri eğitim sırasında rutin yakıt ikmali görevi esnasında kırıma uğrayarak düşen bir ABD askeri uçağında bulunan 5 personelin hayatını kaybettiğini duyurdu. Olayın ardından yakındaki ABD askeri uçak ve gemileri arama kurtarma çalışmaları başlattı. EUCOM, olayın sebebini araştırdıklarını ve herhangi bir düşmanca eylem emaresi olmadığını belirtti.

Bu olayın yaşandığı tarihlerde Filistin-İsrail çatışmaları nedeniyle Doğu Akdeniz’de gerilimin sürdüğü ifade edildi. ABD, İsrail’e destek amacıyla bölgeye askeri uçak gemisi gönderdi. Buna ek olarak, ABD ordusu yoğun konuşlandırmalar ve tatbikatlar yapmak amacıyla Akdeniz’e 2 uçak gemisi dahil etti. Bu olayın ardından yapılan açıklamada, uçağın düşme sebebinin araştırıldığı, ancak herhangi bir düşmanca eylem emaresi bulunmadığı belirtildi.

EUCOM, askeri uçağın düştüğü olayın ardından soruşturmanın devam ettiğini açıkladı. Ayrıca, uçak sortilerinin tamamen eğitimle alakalı olduğunu ve kaza öncesinde herhangi bir düşmanca etkinlik olmadığını vurguladı.

Konunun haber kaynağı olan Anadolu Ajansı (AA) tarafından verilen bilgilere göre, bu talihsiz olay 5 personelin hayatını kaybetmesine neden oldu. ABD askeri uçağının Akdeniz’e düşmesiyle ilgili olarak, olayın nedeninin araştırıldığı ve düşmanca bir etkinliğin olmadığı da açıklamalarda belirtilmiştir. Görsel olarak, ABD askeri uçağının düştüğü yerin fotoğrafı da haber kaynağında paylaşılmıştır.

Yorum gönder

You May Have Missed