ABD Dışişleri Bakanlığı: BMGK’dan Gazze için Alınan Karar “Bağlayıcı Değil” ama “Uygulanmalı”

6603495e907ab404.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) dün kabul edilen Gazze’deki ateşkes tasarısının “bağlayıcı olmadığını ancak uygulanması gerektiğini” belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, günlük basın brifinginde, Gazze’deki son durumu ve BMGK’de kabul edilen Gazze tasarısını değerlendirdi. Miller, ateşkes, rehinelerin serbest bırakılması ve Gazze’ye insani yardımların öngörüldüğü tasarının ABD yönetimi tarafından desteklendiğini ve veto edilmediğini açıkladı.

Tasarının İsrail’e herhangi bir ek yükümlülük getirmediğini savunan Miller, diğer BMGK tasarılarının yükümlülük ve yaptırımlar öngördüğünü ancak bu tasarının farklı olduğunu belirtti. Miller, BMGK’nın Gazze tasarısının bağlayıcılık ve yükümlülükler konusunda belirsiz olduğunu düşündüklerini ancak yine de önemli ve değerli olduğunu vurguladı. Netanyahu’nun ofisinden yapılan Hamas açıklamalarını yalanlayan Miller, Hamas’ın BMGK tasarısından dolayı rehine anlaşmalarından çekildiği iddiasının doğru olmadığını belirtti.

Miller, Refah’ta 1,5 milyon sivilin bulunduğunu ve bölgeye daha iyi planlanmış bir operasyonun yapılması gerektiğini ifade etti. Ayrıca, Refah’taki kapsamlı askeri operasyonun sadece Filistinli sivilleri etkilemekle kalmayacağını, aynı zamanda İsrail’in ulusal güvenliğine zarar vereceğini ve ülkeyi uluslararası alanda daha da izole edeceğini belirtti. BMGK’deki Gazze tasarısının ardından Washington’a gelmekten vazgeçen İsrail heyetinin ilerleyen günlerde ABD’ye gelip gelmeyeceği sorusuna ise henüz bir planlama olmadığını söyledi.

Sonuç olarak, ABD Dışişleri Bakanlığı, BMGK’de kabul edilen Gazze tasarısının bağlayıcı olmadığını ancak önemli olduğunu ve uygulanması gerektiğini belirtti. İsrail’e ek yükümlülük getirmeyen bu tasarının sivil halkın korunmasına ve insani yardımların ulaştırılmasına yardımcı olması bekleniyor. Hamas’ın rehine anlaşmalarından çekildiği iddialarının doğru olmadığı vurgulanırken, Refah’taki operasyonların daha dikkatli ve planlı bir şekilde yürütülmesi gerektiği ifade edildi. Gelecekte İsrail heyetinin ABD’ye gelip gelmeyeceği ise belirsizliğini koruyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ABD Dışişleri Bakanlığı: BMGK’dan Gazze için Alınan Karar “Bağlayıcı Değil” ama “Uygulanmalı”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!