ABD Hazine Bakanlığı Ocak Ayı Bütçe Dengesi Raporunu Açıkladı: Bütçe Açığı Yüzde 43 Azaldı!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Hazine Bakanlığı, 2024 mali yılının 4. ayına ilişkin bütçe dengesi raporunu yayımladı. Rapora göre, 1 Ekim 2023’te başlayan ve 30 Eylül 2024’te sona erecek mali yılın 4. ayında federal hükümetin bütçe açığı 22 milyar dolar olarak hesaplandı. Geçen yılın aynı döneminde 39 milyar dolarlık bütçe açığı vermişti. Bu da bütçe açığının geçen senenin aynı ayına kıyasla yüzde 43 azaldığını göstermektedir. Piyasa beklentisi ise hükümetin 39,3 milyar dolarlık açık vermesi yönündeydi.

Hükümetin ocak ayındaki gelirleri yüzde 7 artarak 477 milyar dolara yükselirken, harcamaları yüzde 3 artışla 499 milyar dolara çıktı. Bu durum, bütçe açığının azalmasına katkıda bulundu. 2024 mali yılı 4. ayı olan ocak itibarıyla toplam bütçe açığı ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 16 artarak 532 milyar dolar oldu. Önceki yılın aynı döneminde ise bu rakam 460 milyar dolardı.

Mali yılın ilk 4 ayındaki harcamalar geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 10 artarak 2,1 trilyon dolara, gelirler ise yüzde 8 artışla yaklaşık 1,6 trilyon dolara çıktı. ABD’nin bütçe açığı, 2023 mali yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 23 artarak 1,7 trilyon dolara ulaşmıştı. Bu veriler, ülkenin bütçe açığı konusunda önemli bir artışın olduğunu göstermektedir.

Bir önceki yılın aynı dönemine göre bütçe açığının artması, federal hükümetin mali denge konusunda daha dikkatli olması gerektiğini göstermektedir. Bu durum, ekonomi politikalarının gözden geçirilmesi ve yeni stratejilerin geliştirilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Hükümetin gelir ve harcamalarını dengeleme konusunda daha etkili politikalar izlemesi, bütçe açığının kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Bu sayede ABD’nin mali durumu daha sürdürülebilir bir hale gelebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ABD Hazine Bakanlığı Ocak Ayı Bütçe Dengesi Raporunu Açıkladı: Bütçe Açığı Yüzde 43 Azaldı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!