ABD Kongre üyesi Netanyahu’nun rehineler için önemli olmadığını belirtiyor

ABD Kongre üyesi Netanyahu’nun rehineler için önemli olmadığını belirtiyor

ABD Temsilciler Meclisi üyesi Joaquin Castro, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları hakkında endişelerini dile getirdi. Castro, İsrail’in 7 Ekim’de başlattığı saldırılar sırasında 11 binden fazla sivilin öldüğünü, sağlık ve diğer altyapıların hasar gördüğünü belirtti. Gazze’ye yapılan saldırılarda rehinelerin serbest bırakılması yerine toplu cezalandırmaya öncelik verildiğini ifade etti. Castro, İsrail’in Gazze’ye 20 binden fazla bomba attığını ve sadece 5 rehinenin kurtarıldığını vurguladı.

Gazze’ye yapılan saldırılarında bir ambulansın vurulduğunu ve mülteci kamplarının hedef alındığını belirten Castro, bu durumu sorguladığını dile getirdi. Ayrıca, Gazze’deki insani durumun oldukça endişe verici olduğunu ifade ederek, su sistemlerinin arızalandığı bilgisine ulaştıklarını paylaştı. ABD Dışişleri Bakanlığı Yetkilisi Barbara Leaf ise su sisteminin yeniden açılması için çaba sarf ettiklerini belirtti.

İsrail’in saldırıları sonucunda 1400’den fazla İsraillinin öldüğü, 35’inin ise Gazze Şeridi’nde çatışmalarda öldüğü bilgisine ulaşıldı. Ayrıca, Gazze’de 10 bin 569 Filistinlinin öldüğü ve 26 bin 475 kişinin yaralandığı bilgisi de paylaşıldı. Ayrıca, Batı Şeria ve Kudüs’te 172 Filistinlinin öldürüldüğüne dair bilgiler de yer aldı.

İsrail ordusunun Gazze’deki sağlık tesislerini vurduğu ve sivillerin zarar gördüğü bilgisine de yer verildi. Ayrıca, İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda 63 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askerinin öldüğü belirtildi. Bu gelişmeler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ve uluslararası boyutta oluşturduğu endişeleri ortaya koydu. Joaquin Castro’un açıklamaları, İsrail’in rehinelerin serbest bırakılması yerine toplu olarak cezalandırma yoluna gitmesine ve insani durumun kritik seviyede olmasına dikkat çekti. Bu gelişmeler, uluslararası alanda İsrail’in eylemlerinin eleştirilmesine ve politik gerginliklere yol açabilir.

Yorum gönder

You May Have Missed