ABD Kongresi’ne sunulan kararla Adam Schiff, Azerbaycan’a yaptırım istiyor

ABD Kongresi’ne sunulan kararla Adam Schiff, Azerbaycan’a yaptırım istiyor

ABD Kongre Üyesi Adam Schiff, Azerbaycan’a yaptırım uygulanmasını talep etti. Schiff’e göre, Azerbaycan, Dağlık Karabağ’daki operasyonlarında etnik temizlik yapmış ve hukuka aykırı olarak Ermenileri gözaltına almıştır. Bu durumu uluslararası toplumun ve Amerikan hükümetinin durması gereken ağır insan hakları ihlali olarak değerlendirmektedir. Ayrıca Azerbaycan’ın Ermenistan’da etnik temizlik yaptığı iddialarında bulunarak Azerbaycan’a yaptırım uygulanması gerektiğini savunmaktadır.

Bu yaptırımların Başkan Joe Biden yönetimi tarafından uygulanması için çağrıda bulunan Schiff, ABD’nin Azerbaycan’a askeri ve güvenlik yardımına ilişkin kısıtlama uygulaması talebinde bulunmuştur. Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki operasyonları sebebiyle Washington’ın yardımlarının askıya alınmasını istemiştir. Bu durumu diplomatların yardımların devam etmesi durumunda şiddetin de devam edeceği şeklinde yorumlamaktadır.

Schiff, Azerbaycan’ın hukuka aykırı olarak gözaltına alınmaya devam etmesinin sorunları artırdığını iddia etmektedir. Bu nedenle bu duruma karşı Amerikan hükümetini ve uluslararası toplumu ağır insan hakları ihlallerine karşı durmaya çağırmaktadır. Ayrıca Azerbaycan’da işlenen ağır zulümler nedeniyle uluslararası hukuk ve düzene tehdit oluşturduğunu savunmaktadır.

Schiff, Azerbaycan’a yapılan yardımların durdurulması için girişimlerde bulunmuş ve Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki operasyonları sebebiyle Washington’ın yardımlarının askıya alınmasını istemiştir. Bu durumun Azerbaycan’da gerçekleşen etnik temizlik ortamında ABD yardımının askıya alınmasına yol açabileceğini belirtmiştir. Ayrıca Azerbaycan’ın gerçekleştirdiği operasyonların diplomatlar tarafından kınandığını ve yardımların devam etmesinin şiddeti de artırabileceğini savunmaktadır.

Yorum gönder

You May Have Missed