ABD Temsilciler Meclisi Filistin kökenli bir meclis üyesine sansür uyguladı.

ABD Temsilciler Meclisi Filistin kökenli bir meclis üyesine sansür uyguladı.

ABD Temsilciler Meclisi, Filistin kökenli Meclisi Üyesi Rashida Tlaib’in Gazze’de ateşkes açıklamaları nedeniyle ‘sansür’ niteliğinde kınama kararı verdi. Çok tartışmalı olan karar, 234’e karşı 188 oyla kabul edildi. Cumhuriyetçi Parti’den Meclis Üyesi Rich McCormick’in teklifiyle dün oylanan ve kabul edilen kararda, Demokrat Parti’den Meclisi Üyesi Rashida Tlaib, “7 Ekim 2023’te Hamas’ın İsrail’e saldırısına ilişkin yalan söylemleri teşvik etme ve İsrail devletinin yıkılması çağrısında bulunma” söylemlerine son vermesi istenerek kınandı. Tlaib ise Temsilciler Meclisi’nde açıklama yaparak, görev yapan tek Filistinli Amerikalı olduğunu ve asla susmayacağını belirtti. Ayrıca, ABD Temsilcileri Meclisi’ndeki kınama kararının büyük oranda nadir olduğunu ve Tlaib’in 26’ncı kınanan üye olduğu belirtildi. Ayrıca, bu Tlaib’in kınanması için birkaç hafta içinde yapılan ikinci girişim oldu.

Kararın ardından Tlaib’in yaptığı açıklamalar ve savunması ise tartışmaları sonlandırmadı. Tlaib, eleştirilerin genellikle İsrail hükümetine ve Netanyahu’nun eylemlerine yönelik olduğunu ve bu eleştirilerin Yahudi aleyhtarı bir düşünce olmadığını savundu. Ayrıca Tlaib, Filistinli ve İsrailli çocukların çığlıklarının birbirine benzediğini ifade etti. Tlaib’e verilen bu kınama kararı, basit bir çoğunluk ile alınmış olmasına rağmen, Tlaib’in Kongre’deki ayrıcalıklarını devam ettirmesine engel olmadı.

ABD Temsilciler Meclisi, tarihinde sadece 25 Temsilciler Meclisi üyesi için kınama kararı aldığını ve Tlaib’in bu kararla birlikte 26’ncı üye olduğunu bildirdi. Bu kararla birlikte ABD’deki siyasi atmosferde tartışmalar artarken, bu kararın gelecekteki benzer durumlarda nasıl bir örnek teşkil edeceği ise merak konusu oldu.

Yorum gönder

You May Have Missed