ABD Temsilciler Meclisi İsrail’i eleştiren siyasetçiye sansür kararı aldı

ABD Temsilciler Meclisi İsrail’i eleştiren siyasetçiye sansür kararı aldı

ABD’li meclis üyesi Rashida Tlaib, Temsilciler Meclisi’nde, İsrail ile Filistin arasındaki savaşın sonlandırılması gerektiğine dair yaptığı açıklamalarla ülkede geniş bir tepki uyandırdı. İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları devam ederken, Tlaib’in İsrail’e karşıtı söylemleri mecliste kınamaya yol açtı. Filistin kökenli siyasetçinin, ABD Temsilciler Meclisi’nde kınanması teklif edildi ve bu teklif 234’e karşı 188 oyla kabul edildi. Tarihte sadece 25 Temsilciler Meclisi üyesi ABD meclisinde kınama kararı aldı. Filistinli siyasetçi Tlaib, kınama uyarısı alan 26’ncı siyasetçi oldu.

Filistin kökenli ABD vatandaşı ve Demokrat Parti’den meclis üyesi olan siyasetçi Rashida Tlaib, ülkesi Filistin’e yapılan katliam sebebiyle İsrail’i eleştirerek, daha fazla insanın ölmemesi için ateşkes ilan edilmesini talep etti. Bu durum İsrail’in en büyük destekçisi olan ABD kamuoyunda büyük tepki çekerken, Cumhuriyetçi Parti’den Meclis Üyesi Rich McCormick, Filistin asıllı siyasetçinin ‘İsrail karşıtı’ söylemleri nedeniyle ABD Temsilciler Meclisi’nde kınanması teklifini sundu. Söz konusu teklif, “Tlaib’in Hamas’ın İsrail’e saldırısına ilişkin yalan söylemleri teşvik etme ve İsrail devletinin yıkılması çağrısında bulunma” iddiasıyla gündeme getirildi. Tlaib, karara karşı mecliste yaptığı savunma açıklamasında, “Kongrede görev yapan tek Filistinli benim ve benim bakış açıma burada her zamankinden daha fazla ihtiyaç var. Susmayacağım ve sözlerimi çarpıtmanıza izin vermeyeceğim” dedi.

Tarafların açıklamalarının ardından oylama yapıldı ve Filistinli siyasetçinin kınanması teklifi, 234’e karşı 188 oyla kabul edildi. 4 Cumhuriyetçi karar aleyhinde oy kullanırken, 22 Demokrat sansür kararına destek oyu verdi. Filistinli siyasetçi Tlaib, kınama uyarısı alan 26’ncı siyasetçi oldu. Dünya genelinde yaşanan bu siyasi gerginlik, İsrail’e yönelik eleştirilerin varlığını korurken, temsilciler meclisi vermiş olduğu karar ile Tlaib’i dünya genelinde tanınmış bir isim haline getirmiştir.

Yorum gönder

You May Have Missed