ABD ve Çin orduları arasında üst düzey iletişim protokolü kararı alındı

ABD ve Çin orduları arasında üst düzey iletişim protokolü kararı alındı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’in yaptıkları yüz yüze görüşme sonrasında, ABD ve Çin orduları arasında üst düzey iletişimin yeniden başlatılması kararını duyurdu. Bu karar kapsamında ABD ve Çin orduları arasında eşgüdüm mekanizmasının faaliyete geçmesi için çalışmalara başlanacağı bildirildi.

Singh, bu duyurunun çok kısa süre önce yapıldığını ve açık iletişim hatlarının sürdürülmesi, krize yol açabilecek anlaşılmazlık ve çatışmaların önlenmesi için iki ordunun çalışmalarının önemli olduğunu vurguladı. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in bu anlaşmaya memnuniyetle karşıladığını ve Çin tarafından muhatabının adı açıklandığında mevkidaşı ile görüşeceğini dile getirdi.

Singh ayrıca, Savunma Bakanı Austin’in Hint-Pasifik gezisini tamamlayarak Endonezya’dan ABD’ye döneceğini belirtti. Austin’in bu seyahat kapsamında Hindistan ve Güney Kore’yi ziyaret ettiğini ve odak noktasını “özgür ve açık bir Hint-Pasifik’e olan ortak bağlılık” olarak niteledi. Austin’in bu doğrultuda Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) ile yakın çalışmaya devam edeceği bilgisini paylaştı. Austin ayrıca Filipinler, Tayland, Vietnam ve Endonezya’daki mevkidaşlarıyla bir dizi ikili girişim konusunda fikir alışverişi yaptı.

Pentagon’dan yapılan açıklama, ABD ve Çin ordularının iletişim ve çalışma mekanizmasını güçlendirmek ve krize yol açabilecek anlaşılmazlıkları önlemek adına faaliyete geçirmek için çalışmalar başlatma kararı aldığını duyurdu. Bu karar, ABD ve Çin liderleri arasında gerçekleşen yüz yüze görüşmenin bir sonucu olarak doğmuştur. Ayrıca, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Hint-Pasifik seyahati kapsamında odak noktasını ‘özgür ve açık bir Hint-Pasifik’e olan ortak bağlılık’ olarak nitelendirdiği bilgisi paylaşıldı. Austin’in bu doğrultuda Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) ile yakın çalışmaya devam edeceği ve Filipinler, Tayland, Vietnam ve Endonezya’daki mevkidaşlarıyla bir dizi ikili girişim konusunda fikir alışverişi yaptığı belirtildi.

Yorum gönder

You May Have Missed