ABD’de işsizlik yardımı başvuruları azaldı

ABD’de işsizlik yardımı başvuruları azaldı

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan haftalık verilere göre, ülkede ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı 4 Kasım ile biten haftada önceki haftaya kıyasla 3 bin kişilik düşüşle 217 bine indi. Piyasa beklentisi ise başvuru sayısının 215 bin olacağı yönündeydi. Önceki haftanın verisi 217 binden 220 bine revize edildi.

Geçen hafta itibarıyla 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuru sayısı, bir önceki haftaya kıyasla 1500 artarak 212 bin 250’ye çıktı. Süregelen işsizlik maaşı başvuru sayısı ise 28 Ekim ile biten haftada 22 bin kişi artarak 1 milyon 834 bine ulaşırken, nisan ayından bu yana en yüksek değer kaydedildi. Analistler, söz konusu verilerin, ABD’de iş gücü piyasasının tarihsel olarak sıkı seviyelerde kalmasına rağmen bir miktar yumuşama sürecinden geçtiğine dair sinyallerle uyumlu olduğunu belirtti.

ABD’de işsizlik maaşı başvurularına ilişkin haftalık veriler, 4 kasım tarihinde açıklandı. Bunun sonucunda, işsizlik maaşı talebinde bulunan kişi sayısında 3 bin kişilik düşüşle 217 bin kişiye ulaşıldığı bildirildi. Geçen hafta itibarıyla 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuru sayısının bir önceki haftaya göre 1500 artarak 212 bin 250’ye çıktığı ifade edildi. Ayrıca, süregelen işsizlik maaşı başvuru sayısının 28 Ekim ile biten haftada 22 bin kişi artarak 1 milyon 834 bine ulaştığı belirtildi.

Piyasa beklentisinin aksine 217 bin olan işsizlik maaşı başvuru sayısının önceki haftaya göre 3 bin kişilik düşüşle 217 bine indiği ifade edildi. ABD’de iş gücü piyasasının tarihsel olarak sıkı seviyelerde kalmasına rağmen bir miktar yumuşama sürecinden geçtiğine dair sinyallerin görüldüğü analistler tarafından belirtildi. Geçen hafta itibarıyla 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuru sayısının bir önceki haftaya kıyasla artarak 212 bin 250’ye çıktığı ve süregelen işsizlik maaşı başvuru sayısının nisan ayından bu yana en yüksek değer kaydederek 1 milyon 834 bine ulaştığı açıklandı.

Yorum gönder

You May Have Missed