ABD’li Brett McGurk, Gazze’de Filistinlilerin zorla çıkarılmasına karşı çıkıyor

ABD’li Brett McGurk, Gazze’de Filistinlilerin zorla çıkarılmasına karşı çıkıyor

Beyaz Saray’ın Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk, İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu ve savaş kabinesiyle bir araya gelerek Gazze konusunda konuştu. Bahreyn’in başkenti Manama’da düzenlenen konferansta İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ve bölgedeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. McGurk, çok sayıda esirin serbest bırakılmasının Gazze’deki çatışmalarda önemli bir insani arayla sonuçlanacağını söyleyerek bu adım atılırsa Gazze’ye girecek insani yardımda artış olacağını ifade etti.

Ayrıca, işgal altındaki Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki yönetimin tek çatı altında toplanması gerektiğini belirtti. Ayrıca, Filistinlilerin Gazze’den zorla çıkarılmamalı, Gazze yeniden işgal edilmemeli ve Gazze topraklarının daraltılmaması gerektiğini ifade etti. 7 Ekim’den bu yana İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik saldırıları nedeniyle bölgede yaşayan Filistinlilerin yüzde 70’inin yerinden edildiğini belirtti. Bu durum nedeniyle Gazze’nin kuzeyindeki İsrail işgalinin güneye de yayılabileceğine ilişkin İsrailli yetkililerin açıklamalarının ardından bölgede yaşayan Filistinlilerin geleceğine ilişkin kaygılar giderek arttığını söyledi.

Netanyahu’nun, Gazze’nin kuzeyindeki işgalini sürdürebileceği yönündeki iddialarına ise öyle bir niyetlerinin olmadığını belirtti. McGurk, Filistinlilerin Gazze’den zorla çıkarılmaması ve Gazze’nin yeniden işgal edilmemesi gerektiğine dikkat çekti. Bu konuşmaların ardından, İsrail’in Gazze’ye yönelik politikaları ve bölgedeki gelişmelerle ilgili uluslararası kamuoyunda bir tartışma başladı. Bu konuda Hassas: tarih bilgisi ve konu hakkında detayları da içeren bir özet.

Yorum gönder

You May Have Missed