ABD’nin temsilcisi Borrell: Gazze’deki durum feci

ABD’nin temsilcisi Borrell: Gazze’deki durum feci

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleştirilen toplantıda İsrail’e Gazze’deki saldırılarını sonlandırma çağrısında bulundu. Borrell, insani koridorların oluşturulması için çatışmalara “aralar” verilmesi gerektiğini vurgulayarak, bu çağrının acilen yerine getirilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca Borrell, Gazze’ye insani yardımların ulaştırılması için çatışmalara “aralar” verilmesi çağrısını yaparken, İsrail’e sivillerin korunması için azami itidal gösterilmesi çağrısında bulundu.

Temsilci Borrell, gazetecilere yaptığı konuşmada, Gazze’de acil olarak su, gıda ve yakıt gibi temel malzemelere ihtiyaç duyulduğunu ve bu yardım malzemelerinin sınırda hazır olduğunu ifade etti. Borrell ayrıca, günün toplantısında sadece Gazze’deki insani durumun ele alınmayacağını, aynı zamanda Filistin meselesine çözümünün de ele alınacağını aktardı. Gazze’deki durumun Ukrayna savaşını gölgelemesinden endişe duyup duymadığı sorulan Borrell, Ukrayna’daki savaşın devam ettiğini belirterek, Ukrayna’nın ihmal edilmemesi gerektiğini belirtti.

AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda Azerbaycan-Ermenistan meselesi ve Güney Kafkasya’daki durumun da ele alındığı bilinmektedir. Toplantı sonrasında AB-Batı Balkanlar Toplantısı bakanlar düzeyinde gerçekleştirilecektir. Haberin kaynağı ise Anadolu Ajansı (AA)’dır.

Yorum gönder

You May Have Missed