Adalet Bakanlığı, 1000 adli ve idari yargı hakim ve savcı yardımcısı alımı yapacak

Adalet Bakanlığı, 1000 adli ve idari yargı hakim ve savcı yardımcısı alımı yapacak

Adalet Bakanlığı, 2023 dönemi için tespit edilen ihtiyaç durumuna göre yazılı yarışma sınavı ve mülakat ile 800 adli yargı hakim ve savcı yardımcısı, 100 avukatlık mesleğinden adli yargı hakim ve savcı yardımcısı ile 100 idari yargı hakim yardımcısı alımı gerçekleştirecek. Bu ilan Resmi Gazete’de yayımlandı ve 9-5 dereceli kadrolara yapılacak. Yazılı yarışma sınavları Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 23-24 Aralık 2023 tarihlerinde dört oturumda gerçekleştirilecek.

Yazılı yarışma sınavları, Türkiye genelinde bulunan çeşitli sınav merkezlerinde gerçekleştirilecek. Bu merkezler arasında Adana, Ankara Çankaya, Ankara Yenimahalle, Erzurum, İstanbul, İzmir ve Trabzon bulunmaktadır. Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile Ortak Alan Bilgisi Testi’nin uygulanacağı 1’inci oturumu 23 Aralık saat 10.15’te başlayacak, Adli Yargı Sınavı’na başvuru yapan adayların katılacağı sınavın Adli Yargı Testi’nin uygulanacağı 2’inci oturum ise 23 Aralık saat 14.45’te gerçekleşecek. Adli Yargı-Avukat Sınavı’na başvuru yapan adaylar için sınavın 3’üncü oturumu 24 Aralık saat 10.15’te, İdari Yargı Sınavı’na başvuru yapan adaylar için sınavın 4’üncü oturumu ise 24 Aralık saat 14.45’te uygulanacak.

Başvurular 8-16 Kasım 2023 tarihleri arasında ÖSYM’nin resmi internet sitesi ya da başvuru merkezlerinden yapılabilecek. Sınav sonuçları ise ÖSYM’nin internet adresinden T.C. kimlik numarası ve aday şifresiyle öğrenilebilecek. Ayrıca adaylar sınavlarla ilgili detaylı bilgilere Adalet Bakanlığının resmi internet adresinden ulaşabilecekler. Bu alımla ilgili daha fazla bilgi için Resmi Gazete’de yayımlanan ilan detaylarına ulaşılabilir. Bu alımla Adalet Bakanlığı’nın ihtiyacı olan adli ve idari yargı hakim ve savcı yardımcılarının istihdamı hedeflenmektedir.

Yorum gönder

You May Have Missed