Almanya’da yatırımcı güveni kasım ayında yükseldi

Almanya’da yatırımcı güveni kasım ayında yükseldi

Almanya’nın Mannheim kentinde bulunan Avrupa Ekonomik Araştırmalar Merkezi (ZEW), kurumsal yatırımcı ve analistlerin gelecek 6 aya ilişkin beklentilerini ölçen ZEW Ekonomik Güven Endeksi’nin kasım ayı sonuçlarını açıkladı. Kasımda endeks, önceki aya kıyasla 10,9 puan artarak, 9,8 puan seviyesine yükseldi. Bu, endeksin art arda dördüncü ayda yükselmesi ve Nisan 2023’ten beri ilk kez sıfırın üzerine çıkması anlamına geliyor. Piyasa beklentisi ise endeksin kasımda 5 puana yükselmesi yönündeydi. Ekimde eksi 1,1 puan olan endeks, bu ay 9,8 puan seviyesine yükseldi. Almanya’da Mevcut Durum Endeksi ise eylülde önceki aya kıyasla 0,1 puan artarak eksi 79,8 puana yükseldi.

ZEW Başkanı Prof. Dr. Achim Wambach, yatırımcıların gözlemlerinin, Almanya’daki ekonomik büyümenin dibe vurduğu izlenimini desteklediğini belirterek, “Yatırımcıların mevcut duruma ilişkin değişmeyen değerlendirmesi, Avro Bölgesi’ndeki genel ekonomik durum değerlendirmesindeki kötüleşme göz önüne alındığında özellikle dikkat çekici.” ifadesini kullandı. Analistler ise enerji fiyatları ve enflasyondaki düşüş ile faiz oranlarındaki durumun daha fazla kötüleşmemesinin etkisiyle kasımda Alman yatırımcıların güveninin beklentilerin üzerinde iyileştiğini vurguladı.

Öte yandan, finansal piyasa uzmanlarının Euro Bölgesi’nin ekonomik gelişimi hakkındaki değerlendirmeleri de kasımda arttı. Söz konusu gösterge, kasımda bir önceki aya göre 11,5 puan artarak eksi 13,8 puana yükseldi. Bu gelişmeler, Avrupa Ekonomik Araştırmalar Merkezi (ZEW) tarafından yapılan ekonomik güven endeksi kasım ayı sonuçlarına dayanmaktadır. Endeks, kurumsal yatırımcı ve analistlerin gelecek 6 aylık beklentilerini ölçmekte ve Almanya’da mevcut durum endeksi de dahil olmak üzere farklı ekonomik göstergeleri içermektedir. Bu veriler, Almanya ve Euro Bölgesi ekonomisi hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. Son olarak, kasımdaki iyimserlik, Avro Bölgesi’nin ekonomik gelişimi hakkında da olumlu değerlendirmelerin yapıldığını göstermektedir.

Yorum gönder

You May Have Missed