Avrupa Birliği Komisyonu’nun 2023 Genişleme Paketi’nde Türkiye ile İlgili Raporu

Avrupa Birliği Komisyonu’nun 2023 Genişleme Paketi’nde Türkiye ile İlgili Raporu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’na katılımı içeren 2023 Genişleme Paketi’nde Türkiye’nin katılım müzakerelerinin 2018 yılından itibaren durma noktasına geldiği belirtilerek, ülkenin olumsuz eğilimlerini tersine çevirememesi ve katılımla ilgili reformları sınırlı ölçüde sürdürmesi eleştirildi.

AB Komisyonu’nun hazırladığı 2023 Genişleme Paketi’nde rapora da yer verildi. Bu paket Ukrayna, Moldova, Gürcistan, Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Makedonya, Kosova, Arnavutluk ve Türkiye’ye dair raporları barındırıyor. Ukrayna ve Moldova’nın AB üyelik müzakereleri, Gürcistan’a aday statüsü verilmesi ve Bosna Hersek ile müzakerelere başlanması istendi.

Türkiye’nin, AB için kilit bir ortak ve aday ülke olmasına rağmen, katılım müzakerelerinin durma noktasına geldiği ve ülkenin olumsuz eğilimi tersine çevirememesi eleştirildi. Türkiye’den iş birliğini artırmak için adımlar atmasının beklediği vurgulandı.

AB Genişleme Paketi, AB liderleri tarafından Aralık ayında ele alınacak. AB liderleri tarafından kabul edilmesi halinde AB Genişleme politikası için son büyük genişlemenin gerçekleştiği 2010’dan bu yana ilk kez yeniden hareketlenme yaşanması bekleniyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, genişlemenin hem katılan ülkeler hem de AB için faydalar sağlayacağını ifade ederek, bu politikanın Güçlü bir ekonomik ve jeopolitik mantığı bulunduğunu söyledi.

AB Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Komiseri Oliver Varhelyi, Türkiye’nin yapıcı adımlar atması gerektiğini belirterek, Ukrayna, Moldova, Gürcistan ve Bosna Hersek’in bu politikayla uyum sağlamalarının önemine dikkat çekti.

Yorum gönder

You May Have Missed