Avrupa Parlamentosu’na Yapılan Çiftçi Protestosu Dikkat Çekici

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Parlamentosu önünde toplanan binlerce çiftçi, artan maliyetleri protesto etti. Brüksel’de gerçekleşen göstericilerin eylemi, çatışma meydanlarını aratmayacak kadar yoğundu. Avrupa Birliği’nin tarım politikaları, çevre politikaları ve ucuz tarım ürünü ithalatına karşı tepkilerini dile getiren çiftçiler, AB Liderler Zirvesi’nin yapıldığı bölgenin çevresinde trafiği kilitledi. Ayrıca saman ve tezek balyalarını ateşe veren çiftçiler, AP binasının önüne tekerlek, tezek ve odunları bıraktı ve Lüksemburg Meydanı’nda saman ve tezek balyalarını ateşe verdi. Bunun üzerine çevreye taş, yumurta fırlatan çiftçileri önlemek için Belçika polisi halka açık olan AP yerleşkesi girişlerini dikenli tel örgülerle kapattı.

Çiftçiler, AB’nin serbest ticaret anlaşmalarındaki tarım ürünü ithalatı, karmaşık piyasa düzenlemeleri, sübvansiyon dağıtımındaki adaletsizlik, sürdürülebilir tarıma geçişteki hatalardan kaynaklı sorunlar yaşadıklarını ifade ettiler ve artan maliyetler karşısında tarımsal ürünlere daha yüksek fiyat ödenmesini talep ettiler. AB ülkeleri olan Almanya, Fransa, İspanya, Hollanda, Polonya, İtalya ve Macaristan gibi pek çok çiftçi, son dönemde uygulanan tarım politikalarına tepki gösterdi. Ayrıca Avrupalı çiftçiler, AB’ye, “Yeşil Mutabakat kapsamında karbon gübre ve pestisit kullanımına ilişkin katı kurallar getirerek tarımsal üretimi zorlaştırma” eleştirisinde bulundu. Öte yandan Polonya ve Romanya’da ucuz Ukrayna tahılının ithalatının yasaklanması talebi, Fransa’da artan yakıt fiyatları ve İtalya’da AB’nin “Yeşil Mutabakat” programı ve artan maliyetler tepkilerin odak noktasını oluşturuyor.

Bu protestolar, Avrupa’da son dönemde daha da artmış durumda ve çiftçiler, kamu kurumları ve çeşitli kuruluşların önüne çamur veya gübre dökerek ya da yolları kapatarak tepkilerini dile getiriyor. Sonuç olarak bu tür eylemlerin artması, AB’nin tarım politikalarını tekrar gözden geçirmesine yol açabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Avrupa Parlamentosu’na Yapılan Çiftçi Protestosu Dikkat Çekici

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!