Avrupa’da Çiftçilerin Eylemi Fransa ve İspanya Arasında Domates Tartışmasını Alevlendirdi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa’da tarım politikalarıyla ilgili yaşanan sıkıntılar sonucu çiftçilerin protesto eylemleri devam ederken, Fransa ve İspanya arasında domates ticareti üzerine siyasi bir tartışma başlamıştır. Avrupa Birliği’nin tarım politikalarının değiştirilmesi, dış ülkelerden gelen ürünlere sınırlandırma ve denetleme getirilmesi talepleriyle Fransa’da çiftçiler, protesto eylemleri düzenlemeye devam etmektedir. Fransız çiftçiler, İspanyol ve İtalyan ürünlerini de hedef alarak bu iki ülkeyi haksız rekabetle suçlamaktadır.

Fransa’da yıllık sebze ve meyve tüketiminin %40’ını İspanya ve İtalya’dan ithal edilmekte olup çiftçiler, bu durumu haksız rekabetin ana nedeni olarak görmektedir. Eski Fransa Ekoloji Bakanı Segolene Royal’ın İspanya’da üretilen domatesler için “yenilmez” ve “sahte organik” ifadelerini kullanması ve Fransa Başbakanı Gabriel Attal’ın İspanya’yı sağlıksız tarım ürünleri yetiştirilmesine izin vererek haksız rekabet yaratmakla suçlamasıyla birlikte tartışma iyice kızışmıştır. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ise, eleştirilerin temelsiz olduğunu savunarak Fransız Bakan Royal’ı İspanyol domateslerini tattırmak için İspanya’ya davet etmiş ve “Tattığı zaman görecek İspanyol domatesleri rakipsizdir, rakipsiz.” demiştir.

Fransa’daki eylemlere benzer sebeplerle İspanya’da da küçük çaplı eylemler başlamış olup çiftçiler, İspanya Tarım, Gıda ve Balıkçılık Bakanı Luis Planas ile yapılan görüşmenin ardından protestolarını sürdürme kararı almıştır. Bakan Planas tarafından ikna edilemeyen çiftçiler, Katalonya’da ve Madrid’de traktörlerle yol kesme eylemleri yapacaklarını duyurmuşlardır. Bu süreçte, Avrupa’daki tarım politikaları üzerine yaşanan tartışmalar ve çiftçi eylemleri devam etmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Avrupa’da Çiftçilerin Eylemi Fransa ve İspanya Arasında Domates Tartışmasını Alevlendirdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!