Bakan Şimşek duyurdu: İhracatçılara verilen kredide yeni uygulama hayata geçiriliyor

Bakan Şimşek duyurdu: İhracatçılara verilen kredide yeni uygulama hayata geçiriliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türk Eximbank’ın, katma değerli ve yüksek teknolojili ihracat yapan firmaların finansman sorunlarına çözüm olması amacıyla, teminat mektubunun yanı sıra farklı teminat türleriyle kredi kullandırılmasını sağlamak için yeni bir dönemi başlattığını açıkladı. Bu dönemde ihracatçıların finansmana erişimini önceliklendiren Bakan Şimşek, Türk Eximbank’ın sermayesini temmuz ayında yüzde 49 artırarak 20,6 milyar liraya yükselttiklerini de belirtti. Bu hamleyle ülkenin ihracat odaklı büyüme hedefine hizmet edeceğini vurguladı.

Özellikle katma değerli ve yüksek teknolojili ihracat yapan firmaların, finansman zorlukları nedeniyle ihracat artışı sağlayamamasının önüne geçmeyi amaçladıklarını belirten Bakan Şimşek, Türk Eximbank’ın ihracatçıların teminat mektubunun yanı sıra farklı teminat türleriyle de kredi kullanabilmesine yönelik çalışmalarını tamamlayarak uygulamaya aldığını açıkladı. Teminat çeşitliliği ile ihracatçıların finansman maliyetlerini düşürmelerine ve diğer bankalardaki kredi limitlerini daha etkin kullanmalarına olanak sağlayacaklarını ifade etti. Ayrıca, katma değerli ihracat artışı sağlama potansiyeli ve kredi değerliliği yüksek ihracatçıların uygulamada önceliklendirileceğini belirtti.

Bakan Şimşek, Türk Eximbank’ın uluslararası iyi uygulamalar doğrultusunda, teminat yapısının çeşitlendirmesiyle oluşabilecek risklerin izlenmesi ve yönetilmesi için yapay zeka destekli erken uyarı modelleri ve kredi izleme mekanizmalarını kurduklarını vurguladı. Bu adımlarla Türk Eximbank’ın, Türk ihracatçısına daha fazla destek olmaya devam edeceğini ifade etti.

Sonuç olarak, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yapılan açıklamalara göre, Türk Eximbank’ın ihracatçıların finansmana erişimini kolaylaştırmak amacıyla yeni dönemde farklı teminat türleriyle kredi kullandırma politikasını benimsemesi, ülkenin ihracat odaklı büyüme hedefine katkı sağlayacak önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Bu hamle ile Türk Eximbank’ın, katma değerli ve yüksek teknolojili ihracat yapan firmaların finansman sorunlarına çözüm olmayı hedeflediği açıkça görülüyor.

Yorum gönder

You May Have Missed