Bakan Şimşek: TCMB’den gelen açıklama şaşırttı!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kamu Özel Sektör İş Birliği (KÖİ) Araştırma Merkezi ve DEİK işbirliğiyle İstanbul’da düzenlenen “İstanbul KÖİ Haftası (PPP Week)” etkinliğinde konuştu. Bakan Şimşek, Türkiye’nin eylül ayından bu yana uyguladığı ekonomi programına değinerek, ekonomi programının amaçlarını anlattı. Programın fiyat istikrarını sağlama, mali disiplini tesis etme, cari açığı azaltma, büyümeyi dengeleme, verimliliği artırma ve rekabet gücünü yükseltme hedeflerini taşıdığını belirtti.

Bakan Şimşek, para politikasında atılan adımların yanı sıra bazı seçici kredi sıkılaştırmaları ve destekleyici maliye politikalarının da uygulandığına değindi. Şimşek, Merkez Bankası’nın yeterli sıkılaştırma yaptığını düşündüğünü ve ekonomi programının işe yarayacağına inandıklarını dile getirdi. Ayrıca, Türkiye’nin büyüme sorunu olmadığını vurgulayarak, Türkiye’nin girişimci bir ülke olduğunu ve nüfus yapısının olumlu olduğunu belirtti.

Bakan Şimşek, Merkez Bankası rezervlerinin son dönemde iyileştiğini ancak ihracatçıların liranın zayıflaması yönündeki baskıları nedeniyle son zamanlarda baskı altında olduğunu ifade etti. Seçim öncesi ve sonrası dönemler arasındaki koşulların farklı olduğunu belirten Şimşek, para politikasının seyrinin düzeltilmesinin önemine değindi. Derecelendirme kuruluşlarının attıkları adımlar sonucunda Türkiye’nin risk algısının yükseldiğini söyledi.

Bakan Şimşek, yapay zekanın önemine de dikkat çekerek, insanlara yatırım yapmanın ve becerileri geliştirmenin gerekliliğini vurguladı. Üniversite diplomalarının yapay zeka çağında bile önemli olduğunu belirten Şimşek, Türkiye’nin kentsel dönüşüme ve deprem risklerinin azaltılmasına ihtiyacı olduğunu vurguladı. İstanbul gibi bir şehirde deprem risklerine karşı yatırım yapılması gerektiğini ve bunun uzun vadeli bir bakış açısı gerektirdiğini söyledi. Tüm bu konuların üzerinde durarak Türkiye’nin ekonomik hedeflerini ve gelecek planlarını açıkladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Şimşek: TCMB’den gelen açıklama şaşırttı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!