Bakan Şimşek: Yatırımcı güveninin Türkiye’ye geri döndüğünü söylüyor

Bakan Şimşek: Yatırımcı güveninin Türkiye’ye geri döndüğünü söylüyor

UİP ve Körfez Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK)-Türkiye Ekonomik Forumu 2023” İstanbul’da gerçekleştirildi. Türkiye-KİK işbirliği alanları, Türkiye ekonomisinin görünümü ve Türkiye’deki yatırım fırsatları konusunda Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek sunum yaptı. Şimşek, karşılıklı işbirliğinin artırılması için Körfez ülkeleri ile Türkiye arasında ekonomik açıdan bir tamamlayıcılık olduğunu belirtti.

Sunumunda, Türkiye’nin zengin üretim çeşitliliği sayesinde ileri kabiliyetlere sahip olduğunu ve Körfez ülkelerinin ise sınırlı bir üretim çeşitliliğine sahip olduğunu belirtti. Gelecekteki serbest ticaret anlaşmaları gibi işbirliğini artıracak yeni modellerin, Körfez ülkelerinin üretimini çeşitlendirmesine, karşılıklı ticaret ve yatırımların ivme kazanmasına katkı sağlayacağını ifade etti.

Sunumunda, Türkiye’deki yatırım fırsatlarına dikkat çeken Şimşek, ülkenin makroekonomik politikaları ve yapısal reform gündemini anlattı. Türkiye’nin kredi risk priminin düştüğünü ve yatırımcı güveninin geri geldiğini belirtti. Ayrıca enflasyonla mücadele ve para politikasındaki normalleşme sürecini ele aldı.

Deprem felaketinin etkisi ve Orta Vadeli Program (OVP) döneminde bütçe açığının azaltılması hedeflendi ve reformların devam etmesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca para, maliye ve gelirler politikasının eş güdüm içinde uygulanarak iç ve dış talebin büyümeye pozitif katkı vermesi bekleniyor.

Bakan Şimşek, Türkiye’nin güçlü sanayi altyapısı, genç nüfusu, gelişmiş ulaşım ağı, büyük pazarlara yakın jeopolitik konumu ve büyüme potansiyeliyle yatırımcılara cazip fırsatlar sunduğunu vurgulayarak, KİK üyesi ülkelerin, Türkiye ile işbirliğini güçlendirmelerinin faydalı olacağını belirtti.

Yorum gönder

You May Have Missed