Biden ve Xi 1 yıl aradan sonra bir araya geldi: Karşılıklı olarak yüz yüze görüştüler

Biden ve Xi 1 yıl aradan sonra bir araya geldi: Karşılıklı olarak yüz yüze görüştüler

ABD Başkanı Joe Biden, 15 Kasım 2023 tarihinde Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile 1 yıl aranın ardından ilk kez yüz yüze görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşme, ABD’nin San Francisco kentinde düzenlenecek Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Zirvesi (APEC) kapsamında gerçekleşti. Biden ve Xi görüşmesinin ardından dünya gündemine oturdu. Liderler, tarihi Filoli Historic House & Garden adlı malikanede bir araya gelerek görüştü. Görüşmeye, ABD tarafından Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Hazine Bakanı Janet Yellen, Ticaret Bakanı Gina Raimondo ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da katıldı.

Biden görüşme öncesi yaptığı konuşmada, Bali’deki G20 Zirvesi’nde Xi ile bir araya geldiklerini hatırlatarak samimi ve faydalı bir görüşme gerçekleştirmeyi umduğunu dile getirdi. Aynı zamanda Çin ve ABD arasında rekabetin çatışmaya dönüşmemesi gerektiğini vurguladı. Xi ise, Covid-19 salgını sona ermiş olmasına rağmen küresel ekonominin üzerinde etkileri olduğunu belirterek, Çin-ABD ilişkisinin iki halkın yararına olacak ve insanlığın ilerlemesine yönelik sorumluluklarının yerine getirilmesi gerektiğini belirtti. İki liderin, derinlemesine bir görüş alışverişinde bulunmayı ve yeni anlayışlara ulaşmayı dört gözle beklediğini ifade etti.

Bu görüşme ayrıca ABD-Çin arasında açık iletişim hatlarının güçlendirilmesi ve iki ülke arasındaki rekabetin çatışmaya dönüşmesini engellemek için ilişkilerin sorumlu bir şekilde yönetilmesi gibi konuların ele alınması bekleniyor. Xi, ABD-Çin ilişkilerinin hiçbir zaman sorunsuz bir şekilde ilerlemediğini ancak iki ülkenin birbirlerine sırt çevirmesinin bir seçenek olmadığını vurgulayarak, umut verici bir gelecek oluşturabileceğine inandığını belirtti.

Bu görüşme, 2017 yılında gerçekleşen Xi’nin ABD ziyaretinden sonraki en önemli toplantı olarak kabul edildi. Ayrıca Biden’ın başkan olarak seçildikten sonra Xi ve Biden’ın ilk kez yüz yüze görüştüğü toplantıydı. Bu görüşmede yapılan konuşmalarda ABD-Çin ilişkilerine dair belirli konulara vurgu yapılmıştır. Bu görüşmede ise Filistin meselesi, Ukrayna savaşı ve Kuzey Kore’nin Rusya ile ilişkileri gibi konuların ele alınması bekleniyor.

Yorum gönder

You May Have Missed