Birleşmiş Milletler, İsrail’in yeni adımlarından endişe duyuyor

Birleşmiş Milletler, İsrail’in yeni adımlarından endişe duyuyor

Birleşmiş Milletler Sözcüsü Stephane Dujarric, İsrail ordusunun Gazze’nin güneyine yönelik operasyonlarından ve sivil halk üzerindeki olası etkilerinden derin endişe duyduklarını belirtti. İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları son haftalarda artarak devam etmekte olup ev, okul, hastane, cami ve kilise gibi tüm alanlar bombalanmaktadır. Bu saldırılarda 7 Ekim’den bu yana 12 binden fazla kişi hayatını kaybederken, ölenlerin 5 bini çocuklar, 3 bin 300’ü ise kadınlar oluşturmuştur.

Birleşmiş Milletler, İsrail’in yeni hamlelerinden endişe duyduklarını belirtirken, İsrail Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi’nin Gazze’nin güneyine yönelik operasyon ihtimali hakkında açıklamalarda bulunduğunu dile getirmiştir. İsrail’in sivillere bölgeyi terk etme çağrısı yapmasına rağmen, BM, Gazze’de gerçekten güvenli bir yer olmadığını belirterek sivillerin her durumda korunmaları gerektiği çağrısında bulunmuştur.

BM ayrıca Gazze Şeridi’nde 154 tesisine yaklaşık 1,6 milyon kişinin yerinden edildiğini ve bu kişilerden yaklaşık 830 bininin UNRWA’ya ait tesislere sığındığını açıklamıştır. Bu sığınmacılar için UNRWA’nın temel insani faaliyetlerini gerçekleştirebilmesi için günlük 160 bin litre yakıta ihtiyacı olduğu belirtilmiştir. UNRWA Genel Komiseri ise ateşkese ve yakıta ihtiyaç duyulduğunu, aksi takdirde insanların ölümünün asıl nedeninin yakıt kıtlığı olacağını belirtmiştir.

Yorum gönder

You May Have Missed