BM Direktörü İstifa Etme Nedeni Olarak BM İsrail Lobisinin Etkisi Gösterdi

BM Direktörü İstifa Etme Nedeni Olarak BM İsrail Lobisinin Etkisi Gösterdi

Aslında süreç, Batı Şeria’daki saldırılar, İsrail ordusunun sivillere yönelik saldırıları ve Havara köyündeki katliamın ardından martta başladı. BM’nin bu ihlallere sesli şekilde cevap vermesi gerektiğini düşünen Eski BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği New York Ofisi Direktörü Craig Mokhiber, BM’nin tepkisinin yetersiz olduğunu düşünerek görevinden ayrıldı. BM’den gelen tepkinin biraz yumuşak olduğunu düşündüğünü ifade eden Mokhiber, İsrail lobi gruplarının uyguladığı dış baskıdan kaynaklandığını anladığını belirtti. İnsan hakları konusunda BM’nin Filistin’deki gelişmelere ilişkin tepkisini yetersiz bulması nedeniyle BM’den ayrıldı. Söz konusu gelişmeleri “soykırım” olarak tanımlayarak, BM’nin yetersizliği, İsrail’in planı ve ABD’nin oynadığı rol hakkında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu. Mokhiber, BM içinde kendisini susturmaya yönelik çaba olduğunu ve İsrail’in ihlaller hakkında baskı uyguladığını belirtti. Konu hakkında artık kamusal alanda konuşmamaya karar verdiğini, BM’ye özellikle İsrail ve ABD gibi güçlü ülkelerin kendisini susturmak istediğinde daha güçlü olmaları gerektiğini ifade etti. 32 yıllık kariyerini sürdürdüğü BM’den ayrılacağını söyledi. Mokhiber, Gazze’deki gelişmeleri “soykırım” olarak tanımlayarak, insan hakları ihlallerine karşı sessizliği bozmak için görevinden ayrıldı.

Mokhiber, Gazze’deki durumu “soykırım” olarak tanımladı ve BM’nin yetersiz kaldığını belirtti. Bununla birlikte, BM’deki tepkinin İsrail lobi gruplarının baskısı nedeniyle zayıfladığını ifade etti. BM’nin insan hakları alanındaki konulara gereğinden az tepki gösterdiğini düşünerek görevinden ayrıldı. Bu durumda 32 yıllık BM kariyerini sonlandırdı.Mokhiber, bu duruma sessiz kalmayarak, insan hakları ihlallerine karşı tepkisini ortaya koydu. Ayrıca Gazze’deki gelişmeleri “soykırım” olarak tanımlayarak, bu çerçevede BM’nin yetersizliği ve İsrail’in planı hakkında açıklamalarda bulundu. İnsan hakları konusundaki hassasiyeti ile tanınan Mokhiber, BM’deki yetersiz tepkiler nedeniyle görevinden ayrılma kararı aldı.

Mokhiber, BM’nin insan hakları alanındaki konularda yetersiz kaldığını ve İsrail lobi gruplarının baskısı altında kaldığını belirtti. Bu nedenle görevinden ayrıldı. Ayrıca, Gazze’deki gelişmeleri “soykırım” olarak tanımlayarak, BM’nin insan hakları ihlallerine karşı gereğinden az tepki gösterdiğini ifade etti. BM’nin Filistin’deki gelişmelere ilişkin tepkisini yetersiz bulduğu için kurumdaki 32 yıllık görevinden ayrıldı. Bu duruma sessiz kalmayarak, tepkisini ortaya koyan Mokhiber, BM’de bu konuda daha güçlü bir tutum sergilenmesi gerektiğini dile getirdi. Gazze’deki gelişmeleri soykırım olarak tanımlayarak, BM’nin yetersiz tepkisi nedeniyle görevinden ayrıldığını belirtti.

Yorum gönder

You May Have Missed