BM’nin Gazze’ye ilişkin açıklaması: İnsani yardımların BM tarafından koordine edilerek verilmesi gerekiyor

BM’nin Gazze’ye ilişkin açıklaması: İnsani yardımların BM tarafından koordine edilerek verilmesi gerekiyor

Birleşmiş Milletler Sözcüsü Stephane Dujarric, Gazze Şeridi’ndeki saldırılara 4 saatlik ara verileceğini ve bu araların BM ile koordine edilmesi gerektiğini duyurdu. Dujarric, insani araların tüm tarafların onayıyla gerçekleşmesi gerektiğini, BM’nin insani yardımları ulaştırdığı için bu kararların koordine edilmesi gerektiğini belirtti. Güvenli bölge kararının netleşmesi gerektiğini ve siviller ile insani yardım çalışanları için risk oluşturabileceğini ifade etti.

Gazze’nin bütünlüğüne saygı duyulmasının önemine vurgu yaptı. Dujarric, 13 Kasım Pazartesi günü Gazze’de öldürülen BM personeli anısına BM bayraklarının yarıya indirileceğini ve hayatını kaybeden BM personeli için 1 dakikalık saygı duruşu yapılacağını belirtti. Ayrıca, Gazze’de Birleşmiş Milletler Filistin Mültecilerine Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na (UNRWA) bağlı 99 kişinin öldürüldüğünü bildirdi.

Dujarric, Basın toplantısında ayrıca Gazze’de ateşkesin hangi bölgeyi kapsaması gerektiği konusunda da açıklamalarda bulundu. Görüşlerinin bir günde değişmediğini belirterek, Gazze’nin bütünlüğüne saygı duyulması gerektiğinin altını çizdi.

Birleşmiş Milletler Sözcüsü Stephane Dujarric, güvenli bölge kararının netleşmesi gerektiğini ve siviller ile insani yardım çalışanları için risk oluşturabileceğini ifade etti. Ayrıca, Gazze’de ateşkesin hangi bölgeyi kapsaması gerektiği konusunda da açıklamalarda bulundu. Görüşlerinin bir günde değişmediğini belirterek, Gazze’nin bütünlüğüne saygı duyulması gerektiğinin altını çizdi.

Yorum gönder

You May Have Missed