Bosna Hersek Tuzla Belediye Başkanı, İstanbul Tuzla Belediyesi ile Kardeşlik İlişkilerini Pekiştiriyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bosna Hersek Tuzla Belediye Başkanı Zijad Lugavic, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı ile görüşmek üzere İstanbul Tuzla’yı ziyaret etti. İki başkan, ilişkileri pekiştirecek işler yapacaklarını belirttiler. Bosna Hersek Tuzla Belediyesi ile İstanbul Tuzla Belediyesi arasındaki 1992 yılından beri devam eden iş birliği ve destek projeleri devam ediyor. Bu kapsamda yeni bir projede üzerinde çalışıldı: ‘İki Tuzla Kardeşliği Projesi.’ Çalışmanın amacı, dostluk ilişkilerini yeni bir boyuta taşımak ve eğitim, ekonomi ve kültür alanlarını güçlendirmek. Ayrıca teknolojik gelişmelerin paylaşılması ve Türkçe dilinin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Zijad Lugavic, Tuzla Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney’i de ziyaret etti. Gönül Elleri Çarşısı’nı gezen Lugavic ve beraberindekiler, sosyal yardım projeleri hakkında bilgi aldılar. Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, iki kardeş şehir arasındaki ilişkilerin geliştirilerek sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda çalışacaklarını ifade etti. Yazıcı, Türkçe-Boşnakça sözlüğün bastırılarak, bu kardeşliği gönül bağını yansıttığını belirtti. Bosna Hersek Tuzla Belediye Başkanı Zijad Lugavic ise Türk halkının misafirperver ve yüce gönüllü olduğunu ifade ederek, iki toplum arasında yapılacak ortak çalışmaların önemine değindi.

Gönül Elleri Çarşısı Kurucu Gönüllüsü Dr. Fatma Yazıcı ise Bosna Hersek ile güçlü ilişkilerinin olduğunu ve kardeşliği geliştirmek adına yapılan iletişimden memnun olduklarını belirtti. ‘İki Tuzla Kardeşliği Projesi’ kapsamında yapılan iş birliği projeleri arasında “Eğitimde İş birliği Protokolü”, “İlk Osmanlıca-Türkçe-Boşnakça Sözlük Basım Protokolü”, uluslararası kardeş okul ağının sağlanması gibi pek çok programa yer verildi. Toplam 22 programda 490 kişilik yurtdışı hareketliliği gerçekleştirildi ve yabancı dil olarak Türkçeyi seçen okullara eğitim malzemesi yardımı yapıldı. Srebrenitsa Şehit Anneleri Dernek üyeleri ve Tuzla Kanton Müftüsü, ilçede misafir edildi ve Bosna-Hersek’te yabancı dil olarak Türkçe dersleri başlatıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bosna Hersek Tuzla Belediye Başkanı, İstanbul Tuzla Belediyesi ile Kardeşlik İlişkilerini Pekiştiriyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!