Bugün 14 Kasım 2023 tarihinde dolar ve euro ne kadar?

Bugün 14 Kasım 2023 tarihinde dolar ve euro ne kadar?

Doların kademeli yükselmesi sürüyor. Dolar/TL 28,6270’dan işlem görmekte, Euro/TL yüzde 0,1 yükselerek 30,6520’den, sterlin/TL yüzde 0,2 değer kazanarak 35,2020’den satılmaktadır. Dolar endeksi ise önceki kapanışının hemen altında 105,6 seviyesinde dengelenmiştir. Analistler, ABD’de açıklanacak enflasyon verileri öncesinde yatırımcıların tedbirli davrandığını ifade ederek, bu verilerin Fed’in gelecek döneme ilişkin politikaları üzerinde etkili olabileceğini belirtmiştir.

Fed’in enflasyonla mücadele konusunda “şahin” para politikalarına devam edip etmeyeceği konusundaki belirsizlikler, para piyasasındaki fiyatlamaları zorlaştırmaktadır. Bugün Fed üyelerinin yapacağı konuşmaların da varlık fiyatlarındaki oynaklığı artırabileceği ifade edilmektedir. Analistler, Almanya ve Avro Bölgesi’nde ZEW beklenti endeksleri, Euro Bölgesi’nde büyüme, ABD’de enflasyon verilerinin takip edileceğini belirtmektedir.

Yurt içinde veri gündeminin sakin olduğu ancak İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışının yatırımcıların odağında bulunduğu belirtilmektedir. Teknik açıdan dolar endeksinde 104 puan seviyesinin destek, 107 ve 108 puanın direnç konumunda olduğu kaydedilmiştir.

Yatırımcıların bilgiye daha hızlı ulaşması için NTV uygulamasının indirilmesi önerilmektedir. Bu uygulama sayesinde piyasa gelişmelerinden anında haberdar olunabileceği ifade edilmektedir. Doların hızla yükselişi, Euro ve sterlinin TL karşısındaki durumu, ABD’de açıklanacak enflasyon verilerinin beklentileri belirlemesi, Federal Rezerv’in para politikalarındaki belirsizlikler ve diğer ülkelerdeki ekonomik verilerin takip edilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Ayrıca, yurt içi ve yurt dışı siyasi gelişmelerin de yatırımcılar için önemli olduğu belirtilmektedir. Bu şekilde, finansal piyasalarda meydana gelen olayların ve gelişmelerin bilincinde olunarak doğru yatırım kararları alınabileceği vurgulanmaktadır.

Yorum gönder

You May Have Missed