Cevdet Yılmaz’ın Enflasyon Açıklaması: İşte 2026’daki Hedefler!

65fdc24c9ce71222.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Yardımcısı olan Cevdet Yılmaz, Kocaeli’de gerçekleştirdiği programlar kapsamında Valilik ziyareti yaparak polis mangası tarafından karşılandı. Ardından Kocaeli Kongre Merkezi’nde düzenlenen Kocaeli İş Dünyası Buluşması’nda konuşan Yılmaz, dünya genelinde büyüme ve ticaretin tarihsel ortalamaların altında seyrettiğini belirtti. Bunun temel nedenlerinden biri olarak Covid-19 salgını ve sonrasında uygulanan sıkı para politikalarını gösterdi.

Yılmaz, geçen yıl küresel ekonomide yüzde 3 oranında büyüme yaşanırken Türkiye ekonomisinin yüzde 4,5 büyüme kaydettiğini vurguladı. Ayrıca enflasyonu desteklemeyen, dezenflasyona destek olan bir büyüme kompozisyonu hedeflediklerini ifade etti. Yatırım ve ihracatın büyümeye daha fazla katkı sağlaması gerektiğini belirten Yılmaz, 2025 yılı için yüzde 15 civarında bir enflasyon hedeflediklerini, 2026’ya gelindiğinde ise tek haneli enflasyonlara ulaşacaklarını söyledi.

Bankacılık sisteminin sağlam olduğunu vurgulayan Yılmaz, takipteki alacak oranlarının düşük olduğunu belirtti. Kredi risk priminde düşüş yaşandığını söyleyen Yılmaz, kredi derecelendirme kuruluşlarının da Türkiye’ye ilişkin olumlu değerlendirmeler yaptığını aktardı. Devlet destekleriyle yatırımcı ve ihracatçılara erişim sağladıklarını belirten Yılmaz, yatırım ortamını geliştirmeye yönelik politikalar izlediklerini dile getirdi.

Yılmaz, Kocaeli’deki yapılan yatırımların Türkiye ekonomisine katkılarını aktardı ve Kocaeli’nin Türkiye ekonomisinin öncü illerinden biri olacağını vurguladı. Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı da Yılmaz’a desteklerinden dolayı teşekkür etti. Toplantıda basına kapalı devam eden bölümde, Yılmaz sanayicilerin sorularını yanıtladı. Yılmaz’ın enflasyonla mücadelede kararlı olduklarını ve dezenflasyon sürecine girildiğini söylemesinin yanı sıra, 2026’da tek haneli enflasyonlara ulaşacaklarını öngörmesi ekonomi alanında umut verici gelişmeler olarak değerlendirildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Cevdet Yılmaz’ın Enflasyon Açıklaması: İşte 2026’daki Hedefler!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!