CHP’de yaşanan değişiklik sonrası muhalefet partileri ittifak arayışında

CHP’de yaşanan değişiklik sonrası muhalefet partileri ittifak arayışında

CHP’de 13 yıl sonra Özgür Özel’in genel başkan seçilmesi parti içinde önemli bir değişimi beraberinde getirdi. Parti Meclisi’nde alınan büyük çoğunluk oylarla yeni dönem başlatılmış oldu. Bu değişimle birlikte yerel seçim çalışmaları ve yeni ittifak olanakları için hızlı bir şekilde çalışmalara başlanacak. Muhalefette ise CHP’deki değişiklik, muhalefet ittifakı için yeni arayışları da beraberinde getirdi. Özgür Özel’in İyi Parti ile ittifak için olumlu mesajlar vermesine karşılık, İyi Parti cephesinden de olumlu yanıt geldi. Ancak yeni ittifak için İyi Parti’nin CHP’den daha net adımlar beklediği ifade ediliyor. Meral Akşener’in tespitlerinin CHP tarafından net şekilde tescillenmesi durumunda İyi Parti’den daha net adımlar gelmesi bekleniyor.
Diğer yandan, CHP’nin eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a selam göndermesine rağmen, HEDEP partisi hala temkinli bir tavır sergiliyor. Bu durumda HEDEP’in CHP’deki değişimi bir süre daha gözlemlenmesi gerektiği konuşuluyor. Bu gelişmelerin ardından muhalefet içinde ittifak arayışlarının hareketlendiği görülüyor.

Özetle, CHP’de gerçekleşen değişim sonrasında muhalefette ittifak arayışlarının hız kazandığı, Özgür Özel’in genel başkan seçilmesiyle yerel seçim çalışmaları ve yeni ittifak olanakları üzerinde hızla çalışmaların başlatılacağı ve Meral Akşener’in tespitlerinin CHP tarafından net şekilde tescillenme ihtiyacının bulunduğu gözleniyor. Ayrıca, HEDEP’in hala CHP’deki değişimi gözlemlenmesi gerektiği için temkinli yaklaştığı belirtilmektedir.

Yorum gönder

You May Have Missed