Çin ekonomisi hala Covid’den etkileniyor

Çin ekonomisi hala Covid’den etkileniyor

Çin’de ekim ayı ekonomik göstergeleri, üretim, tüketim, yatırım ve istihdam alanlarında Covid-19 sonrası toparlanmadaki güçlüklerin sürdüğünü gösteriyor. Ulusal İstatistik Bürosu (UİB) tarafından açıklanan verilere göre, üretim ve tüketimde görülen toparlanma işaretleri sürerken, gayrimenkul yatırımlarındaki düşüş ekonomik büyüme üzerinde negatif etki gösteriyor.

Ekimde, yıllık cirosu 20 milyon yuanın üzerindeki sanayi işletmelerinin üretim çıktılarının hesaplandığı sanayi üretimi, yıllık bazda yüzde 4,6 artış gösterdi. Perakende satışlar ise yıllık yüzde 7,6 artarak, uzun tatil döneminde harcamalardaki artışın etkisiyle eylüldeki yükselişin üzerine çıktı. Ancak, sabit sermaye yatırımlarında bir düşüş gözlendi. Özellikle gayrimenkul yatırımlarındaki daralma, bu alandaki yatırımların genel seviyesini de aşağıya çekiyor.

Gayrimenkul yatırımlarında görülen düşüş, sabit sermaye yatırımlarını olumsuz etkilerken, özel sektör yatırımlarının da düşüş gösterdiği belirtiliyor. Ayrıca, işsizlik oranının yüzde 5 seviyesinde seyrettiği belirtiliyor. Çin ekonomisinin 2021’de yüzde 5 civarında büyüme hedefine ulaşabileceği öngörülüyor. Ancak, ekonomide yapısal ve dönemsel sorunların hala devam ettiği gözleniyor. Bu dönemde genç işsizlik oranında da rekor seviyelere ulaşıldığı belirtilirken, hükümetin belirlediği büyüme hedefinin ulaşılabilir olduğu görüşü hakim.

Yorum gönder

You May Have Missed