Çin’de Banka Kredilerinde Düşüş: Reel Ekonomiye Yönelik Finansman Azaldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin’de yuan cinsinden yeni banka kredileri ve reel ekonomiye yönelik finansman, ocaktaki yükselişin ardından şubatta düşüş kaydetti. Çin Merkez Bankası’ndan (PBoC) yapılan açıklamaya göre, bankaların ocak ayında verdiği yeni yuan kredilerinin toplamı 1,45 trilyon yuan (yaklaşık 200 milyar dolar) oldu. Banka kredileri, borç tahvilleri ve hisse senedi fonlarından oluşan toplam finansman 1,56 trilyon yuana (yaklaşık 220 milyar dolar) ulaştı. Şubatta genel kredi hacmi yüzde 10,1, dolaşımdaki nakit para ile bankalardaki vadeli ve vadesiz mevduatları içeren genel para arzı (M2) yüzde 8,7 artış kaydetti.

Ocak ayında yeni yuan kredileri 4,92 trilyon yuana (yaklaşık 690 milyar dolar), reel ekonomiye yönelik toplam finansman ise 6,5 trilyon yuana (yaklaşık 920 milyar dolar) ulaşarak bugüne kadarki en yüksek aylık seviyeye çıkmıştı. Yılın ilk ayı, yeni banka kredilerinin ve diğer finansman araçlarının yoğun olarak işleme konulduğu bir dönem olarak biliniyor. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’de merkezi hükümet, reel ekonomiyi destekleme çabaları kapsamında kredi hacmini genişletmeye yönelik adımlar atmıştı.

Çin Merkez Bankası (PBoC), banka ve kredi kuruluşları için zorunlu karşılık oranlarını 5 Şubat’tan itibaren 50 baz puan düşürmüştü. Söz konusu adımın, 1 trilyon yuan (yaklaşık 140 milyar dolar) nakit varlığı serbest bırakması bekleniyordu. Merkez Bankası ayrıca 20 Şubat’ta emlak kredileri için referans kabul edilen 5 yıllık kredi faizi oranını yüzde 4,20’den yüzde 3,95’e çekerek finansman problemlerinin yaşandığı sektörü destekleyeceğinin işaretini vermişti.

Çin’de finansal genişleme ve destek politikaları devam ederken, şubatta yeni banka kredilerinde ve toplam finansmanda düşüş yaşandı. Bu düşüş, yılın başındaki yüksek seviyelerden gerileme olarak değerlendirilebilir. Çin Merkez Bankası’nın aldığı kararlar ve uyguladığı politikalar, ekonominin canlılığını korumaya yönelik adımlar olarak görülmektedir. Ekonomik büyümenin sürdürülebilirliği ve finansal istikrarın sağlanması için alınan tedbirler piyasalar tarafından yakından takip edilmektedir. Çin ekonomisinin yönü ve performansı, uluslararası ekonomik gelişmeler açısından da önem taşımaktadır. Bu nedenle, Çin’in finansal politikaları ve ekonomik göstergeleri küresel piyasaların da dikkatle izlediği konular arasında yer almaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çin’de Banka Kredilerinde Düşüş: Reel Ekonomiye Yönelik Finansman Azaldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!