Çin’in ihracatı son 6 aydır sürekli bir düşüş gösteriyor

Çin’in ihracatı son 6 aydır sürekli bir düşüş gösteriyor

Çin Gümrükler Genel İdaresi’nin verilerine göre, ekim ayında ülkenin ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,4 azalarak 274,8 milyar dolar seviyesine geriledi. Bu düşüş, ülkenin dış satımındaki genel eğilimi altıncı ayda da devam ettiriyor. Bu durum analistler tarafından, küresel talepteki zayıflığın ve Kovid-19 salgınının etkilerine bağlanıyor. İhracattaki düşüşün gelecek aylarda da devam etmesi bekleniyor.

Çin’in ihracatındaki azalma trendi, bölgedeki yatırımların ve tedarik zincirlerinin güzergah değiştirmesiyle birlikte yapısal değişikliklerin işareti olarak yorumlanıyor. Bu durumun yanı sıra, son yıllarda Çin’e alternatif bir yatırım destinasyonu olarak görülen Vietnam’ın ekimde ihracatı yıllık bazda yüzde 5,9 arttı. Ayrıca Japonya ve Güney Kore de ihracatlarındaki düşüş eğilimini tersine çevirdi. Japonya’nın ihracatı artarken, Güney Kore’nin ihracatı son bir yılda yaşanan düşüş trendini sonlandırdı.

Çin’in en büyük ticaret ortakları olan Güneydoğu Asya Uluslar Birliği ülkelerine ihracat yıllık bazda yüzde 15,1 azalırken, ABD’ye olan ihracat ise yüzde 8,2 azaldı. Diğer yandan, Çin’in ekimde ithalatı yüzde 3 artarak 218,3 milyar dolara ulaştı. Bu artış iç talepteki canlanmanın bir sonucu olarak değerlendirilirken, Çin yuanının değerindeki düşüş nedeniyle ise orta vadede istikrarlı bir büyüme kaydedebileceğine şüpheyle bakılıyor.

Ekimdeki ithalattaki artış, ülkenin dış ticaret fazlasının da düşmesine neden oldu. Eylülde 68,4 milyar dolar olan dış ticaret fazlası, ekimde 56,5 milyar dolara geriledi. Bu veriler, Çin’in dış ticaret dengesindeki değişiklikleri gösterirken, küresel ekonomik koşullar ve ticaret politikalarının da etkilerini yansıtıyor.

Yorum gönder

You May Have Missed