ÇOCUKLARIN GÖZ SAĞLIĞI TEHLİKEDE: YETERSİZ DOPAMİNİN GÖZLERE ETKİSİ!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzmanlar, bilgisayar başında kalan çocukların yeterli dopamin alamadığını ve bu durumun göz sağlığını olumsuz etkilediğini belirtiyor. Ayrıca, telefon ve tabletlere bakarak geçirilen sürelerin artması miyop riskini artırıyor. Çin’deki bazı bölgelerde miyop vakalarının hızla arttığı gözlemlenirken, bu durum sadece gözlük kullanımıyla sınırlı kalmayıp ciddi vakalarda körlüğe yol açabiliyor.

Gençlerde kötü miyop vakalarının “makula dejenerasyonuna” yakalanma olasılığını yüzde 41 artırdığı belirtiliyor. Bu durum yaşa bağlı olan makula dejenerasyonunun körlüğün önde gelen nedenlerinden biri olduğuna işaret ediyor. Uzmanlar, tabletlerin ve televizyonların çocukların ekran başında geçirdiği süreyi artırarak göz sağlığını tehdit ettiğini ve ebeveynleri bu konuda dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Özellikle ergenlik döneminde kapalı mekanlarda vakit geçiren çocukların dopamin seviyelerinin düşük olması göz sağlığı açısından risk oluşturabilir. Ayrıca, telefon ve tabletlere bakarak geçirilen sürenin artması miyop ve uzağı görememe problemlerine yol açabilir. Çin’deki miyop oranlarının hızla artması da bu endişeleri artırmaktadır.

Miyop sadece gözlük kullanımı ile sınırlı kalmayıp ciddi vakalarda körlüğe neden olabilecek bir durumdur. Gençlerdeki miyop vakalarının makula dejenerasyonu riskini artırdığı ve körlük olasılığını artırdığı belirtilmektedir. Bu nedenle, ebeveynlerin çocuklarının ekran başında geçirdiği süreyi kontrol etmeleri ve gerekli önlemleri almaları önemlidir.

Uzmanlar, tabletlerin ve televizyonların sıkça bebek bakıcısı olarak kullanıldığını ve bu durumun çocukların göz sağlığını tehlikeye attığını vurgulamaktadır. Bu nedenle, ekran süresini sınırlamak ve çocukları dış ortamlara teşvik etmek önemlidir. Çocuklara yeterli dopamin sağlayabilmek ve göz sağlığını koruyabilmek için dengeli bir yaşam tarzı benimsemek gerekmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ÇOCUKLARIN GÖZ SAĞLIĞI TEHLİKEDE: YETERSİZ DOPAMİNİN GÖZLERE ETKİSİ!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!