DASK’tan Depremlerin Yıl Dönümünde Yapılan Açıklamaları ve Yeni Hizmetleri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaşandığı yıl dönümü sebebiyle DASK tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamaya göre, DASK tarafından bir grup hasar ekibi aynı gün bölgeye intikal etti. Bu ekipler, bölgedeki illere konteyner ofisler kurarak sigortalılara daha hızlı ve yüz yüze hizmet sunmayı amaçladı. Ofisler, Malatya, İskenderun, Osmaniye, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Gaziantep, Elazığ ve Kahramanmaraş’ta 31 Ekim’e kadar faaliyet gösterdi.

Bu süreçte bir dizi yeni uygulama DASK adına hayata geçirildi. 27 Şubat 2023 tarihinde avans ödemesi uygulaması başlatılarak hasar ihbarından hasar inceleme sürecinin tamamlanmasına kadar olan süreçte vatandaşlara maddi güvence sağlanmış oldu. Ayrıca, hafif hasarlı konutlar için sigorta bedelinin yüzde 15’i direkt olarak ve muafiyet uygulanmadan sigortalılara ödendi.

Ayrıca, ülke genelinde ipotekli konutlarda yaşanan hasarlar için Türkiye Bankalar Birliği ile işbirliği yapılarak bireysel muvafakatname yerine topluca işlem yapıldı. Poliçelerde yer alan iletişim bilgilerinin yanlış olması durumunda, ödemelerin tahsil edilememesi sorununun üstesinden gelmek için e-Devlet üzerinden ödeme şifreleri sağlandı.

1 Ocak 2023 tarihi itibarıyla geçerli olmak üzere Zorunlu Deprem Sigortası Tarifesi güncellendi. Ayrıca Zorunlu Deprem Sigortası yapısında büyük bir dönüşüm adımı atılarak diğer doğal afetlerin de kapsamına dahil edilmesi üzerinde çalışıldı. Bu süreçte, Zorunlu Afet Sigortası üzerinde çalışmaların yılın ikinci yarısında tamamlanması hedeflendi.

Açıklamada, tüm vatandaşlara; “evlerini DASK güvencesi altına alma, süresi dolan poliçelerini yenileme ve daha güçlü bir finansal güvenceye sahip olmak için teminatlarını güncelleme” çağrısında bulunuldu. Bugüne kadar yaklaşık 600 bin hasar ihbarına karşılık, 35 milyar lira tazminat ödendiğinin de altı çizildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DASK’tan Depremlerin Yıl Dönümünde Yapılan Açıklamaları ve Yeni Hizmetleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!