Deprem Bölgesindeki Hak Sahiplerine 46 Bin Konut Teslim Ediliyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve ‘Asrın felaketi’ olarak tarihe geçen depremin birinci yılında çalışmalarını hızla sürdürüyor. Depremin etkilediği 11 şehirde, 930 şantiyede, 110 bin 450 personelle gece gündüz demeden çalışmaları hızla devam ediyor. Bakanlık, doğrudan 11 ilin toplamda ise 18 ilin etkilendiği depremin ilk anından itibaren hasar tespit çalışmalarına başlamış; 6 milyondan fazla bağımsız bölüm incelemiştir. Bu incelemeler sonucunda 680 bin konut ve 170 bin ticari alandan oluşan 850 bin bağımsız bölüm ağır hasar alarak kullanılamaz hale geldi.

Bakanlık tarafından depremzedeler için konteynerler vasıtasıyla geçici barınma alanları ve iş yerleri inşa edildi. Ayrıca, sağlam zeminlere sahip rezerv alanlarda inşa faaliyetleri hızla devam ediyor. Bakanlık ayrıca, köy evlerini çelik konstrüksiyondan inşa etmeye başlamış ve 50 bin çelik köy evi yapımını tamamlamıştır. Aynı şekilde, deprem bölgesinde yapımı süren ve ihale aşamasında olan konut sayısı 307 bin 66’ya ulaşmıştır.

Bakanlık, deprem bölgelerinde GEDAŞ’ın koordinatörlüğünde zemin araştırmalarına yönelik çalışmalar yürütmektedir ve ayrıca, imar planları ve uygulamaları da GEDAŞ tarafından yürütülmektedir. Aynı zamanda, 46 bin konutun teslimine Haziran ayında başlanmış ve 2 ayda 75 bin konutun teslim edilerek depremzedelere yardım edilmiştir.

Bakanlık tarafından evi yıkılan depremzedelerin topraklarından uzaklaşmamalarını sağlamak için ‘Yerinde Dönüşüm’ kampanyası başlatılmıştır. Bu sayede etütleri yapılmış sağlam zeminlerde inşa faaliyetleri planlanmaktadır. Bu kampanya kapsamında, 255 bin kişi başvuruda bulunmuş ve yaklaşık 15 bin vatandaş da işlemlere başlamıştır.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, şehir merkezlerini de ayağa kaldırmak için çalışmaktadır. Bu kapsamda, tarihi ve kültürel varlıkları muhafaza etme prensibiyle şehir meydanları ihya edilmekte ve güçlendirilmektedir. Ayrıca, 11 şehirde altyapı projeleri için 56 milyar TL hibe desteği sağlanmaktadır. Bu projeler kapsamında, bu yaz itibarıyla altyapı çalışmalarına başlanacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Deprem Bölgesindeki Hak Sahiplerine 46 Bin Konut Teslim Ediliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!