Dışişleri Bakanı Fidan: Mısır ile İHA mutabakatı ve İsrail-Filistin meselesi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye’nin Mısır ile ilişkilerin normalleşme sürecine değinerek, iki ülkenin dost ve kardeş ülke olduğunu vurguladı. Bu normalleşmenin Libya’da olumlu etkiler gösterdiğini belirtti ve Mısır ile ilişkilerin bölgesel güvenlik ve ekonomik anlamda önemli olduğunu ifade etti. Mısır ile İnsansız Hava Aracı (İHA) sağlama konusunda mutabakatları olduğunu açıkladı ve Türk yatırımcılarının Mısır’daki imkanları uygun bulduklarına dikkat çekti.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılar konusunda Dışişleri Bakanı Fidan, büyük bir trajedi yaşandığını ve Gazze’nin rehin alındığını belirtti. Ayrıca Türkiye’nin Gazze’de ateşkes sağlamak için çeşitli formatlarda taraflarla görüşmeler gerçekleştirdiğini ve ateşkesin sağlanması için yoğunlaşılması gerektiğini ifade etti. Türkiye’nin Filistin-İsrail meselesinde uluslararası arenada değişime ihtiyaç duyulan kalıplaşmış cümlelerin değişmesi gerektiği ve İsrail’in daha fazla toprak istediğini belirtti.

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği konusunda Dışişleri Bakanı Fidan, Türkiye’nin güvenlikle ilgili konulardaki sorumlulukları ve bazı sorunların çözümü için NATO’yu devreye soktuğunu ifade etti. Ayrıca Türkiye’nin F-35 projesine dönüşü konusunda olumlu yaklaştığını belirtti.

Suriye’de YPG ve PKK’ya göz yumulmamasını istediklerini belirten Dışişleri Bakanı Fidan, Suriye’deki güç dengeleri ve operasyonlar konusunda Rusya ile anlaşmazlıklar yaşandığını ifade etti. Ayrıca Süleymaniye’deki KYB yönetiminin PKK ile arasına mesafe koymamasından rahatsızlık duyduklarını dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Suriye ile diyalog kapısını açık tuttuklarını ve yaptırımların uygulanmaya başlandığını ifade etti. Ayrıca Türkiye’nin F-16’ların yenilenmesi konusunda ABD ile sürecin devam ettiğini ve diğer stratejik konuların da müzakere edildiğini vurguladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dışişleri Bakanı Fidan: Mısır ile İHA mutabakatı ve İsrail-Filistin meselesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!