Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’dan Türkiye-AB İlişkilerine Önemli Mesaj: Türkiye’nin AB Üyeliği Konusunda Tarihi Bir Çıkış

65fb6d6303430999.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğini stratejik bir hedef olarak gördüğünü belirtti. Fidan, İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares ile yaptığı görüşmenin ardından verdiği basın toplantısında Türkiye’nin AB üyelik sürecinin önemli olduğunu vurguladı. İspanya’nın Türkiye’nin AB üyeliğine destek verdiğini belirten Fidan, AB ile ilişkilerin farklı boyutlara sahip olduğunu ifade etti.

Fidan, Avrupa Birliği ile ilişkilerin kurumsal olarak farklı bir boyutta olduğunu dile getirdi. Birçok Avrupa ülkesiyle olan ilişkilerin daha kolay gelişebildiğini ancak AB ile ilişkilerde oy birliği gerektiğini söyledi. Fidan, Türkiye’nin AB üyeliği konusundaki stratejik niyetinin değişmediğini ve AB’ye giriş sürecinde siyasi iradenin önemli olduğunu belirtti.

2004-2005 yıllarında AB üyelik sürecinde olumlu bir siyasi irade olduğunu ancak sonraki dönemlerde bu iradenin zayıfladığını belirtti. Fidan, AB ile gümrük birliğinin güncellenmesi, vize serbestisi gibi konuların ele alınması gerektiğini ifade etti. Avrupa Parlamentosu seçimlerinin yaklaştığını ve bu seçimlerin siyasi tabloyu değiştirebileceğini belirten Fidan, Türkiye’nin AB ile ilişkilerinin pozitif bir şekilde ilerlemesini umut ettiğini söyledi.

Türkiye’nin bölgesel ve küresel güvenlik konularında AB ile daha yakın işbirliği yapması gerektiğini vurgulayan Fidan, güvenlikle ilgili konuların tartışılması gerektiğini ifade etti. Fidan, Türkiye ve AB arasında jeostratejik bir güvenlik işbirliğinin başlatılması gerektiğine inandığını belirtti. İki tarafın bu konularda ortak bir çıkarı olduğunu düşündüğünü ifade eden Fidan, NATO çatısı altında da bu konuların tartışılmasının önemli olduğunu belirtti.

Sonuç olarak, Türkiye’nin AB üyeliği sürecinin devam ettiğini ve bu sürecin amacının stratejik bir hedef olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye’nin AB ile ilişkilerinin daha da güçlenmesi için karşılıklı çaba gösterilmesi gerektiğini belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’dan Türkiye-AB İlişkilerine Önemli Mesaj: Türkiye’nin AB Üyeliği Konusunda Tarihi Bir Çıkış

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!