Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Malta ziyareti ve açıklamaları detaylarıyla haberde!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Malta’da mevkidaşı Ian Borg ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında 6 Şubat depremlerinde yaşamını yitirenler için taziyelerini ileterek başladı ve Malta’ya gösterdikleri yardımdan dolayı teşekkür etti. Fidan, Türkiye ve Malta arasındaki ilişkilerin çok iyi seviyede olduğunu ifade etti. Özellikle ticaret, eğitim, turizm gibi alanlarda yapılan iş birliklerini vurguladı. Fidan, Malta’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliğini ve AGİT dönem başkanlığını övdü.

Gazze ve Ukrayna konularında da Fidan, iki ülkenin ortak düşüncelerini paylaştıklarını belirtti. Ayrıca, Libya konusunda da Türkiye’nin birlik hükümetini desteklediğini, doğu-batı bölünmesinin sona ermesini istediğini ifade etti. Fidan, Rusya ile olan ilişkilerin devam ettiğini, Cumhurbaşkanı Putin’in Türkiye’yi ziyaret etmesinin planlandığını ve bu ziyarette ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel konuların da konuşulacağını söyledi.

AB üyelik sürecine ilişkin olarak Fidan, Türkiye’nin hedeflerine bağlı olduklarını ancak Avrupa Birliği’nin Türkiye’yi kendi içine alıp almayacağının siyasi bir karar olduğunu ifade etti. Ayrıca, Avrupa Birliği ülkeleri ile ilişkilerin devam ettiğini ve gümrük birliği, vize kolaylığı gibi konularda çalışmaların sürdüğünü söyledi. Fidan, Libya ziyareti ve Türkiye’nin Libya’daki yapıcı politikasının devam edeceğini belirtti. Özellikle Bingazi’deki başkonsolosluğun tekrar açılacağını ve Libya ile diğer bölgesel dostlarla yapılan çalışmaların devam edeceğini ifade etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Malta ziyareti ve açıklamaları detaylarıyla haberde!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!