Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın AKKA’dan çekilme kararını üzüntüyle karşılıyor.

Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın AKKA’dan çekilme kararını üzüntüyle karşılıyor.

Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Avrupa’da Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması’ndan çekilme kararından üzüntü duyduklarını açıkladı. 7 Kasım’da yürürlüğe giren çekilme kararı, antlaşmanın diğer taraf devletlerce uygulanmasının imkansız hale geldiği belirtilerek açıklamanın metninde “Çekilme kararını üzüntüyle karşılıyoruz” ifadesine yer verildi. Türkiye’nin, bu koşullar altında, NATO müttefiki diğer AKKA taraf devletleriyle antlaşmanın uygulamasını bir süre askıya aldığı aktarılan açıklamada, askıya alma kararının özünde geri alınabilir nitelikte olduğuna işaret edildi. Açıklamada, Avrupa’da güvenlik mimarisinde ihtiyaç duyulabilecek güncelleme, ancak bu temeller üzerine inşa edilebileceği belirtilerek, konuya ilişkin temasların ilgili tüm taraflarla sürdürüleceği ifade edildi.

Rusya, Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması’ndan 7 Kasım 2023 tarihinde resmen çekildi. Bu, Soğuk Savaş’ın sona ermesinden sonra imzalanan ve Avrupa’daki silahlanma yarışını sınırlamak amacıyla oluşturulan en önemli anlaşmalardan birinden Rusya’nın çekilmesi anlamına geliyor. Kararın gerekçesi olarak, ABD ve NATO’nun anlaşmayı ihlal etmesi gösterilmişti. Anlaşmanın yürürlükten kalkması, Rusya’nın Avrupa’da askeri gücünü artırmasına olanak tanıyacak. 1990 yılında imzalanan AKKA’ya 25 ülke taraf olmuştu. AKKA’nın yerine geçecek yeni bir anlaşmanın imzalanabilmesi için Rusya ve NATO arasında yeni görüşmeler yapılması gerekecek.

Rusya ve NATO arasındaki mevcut gerilimler nedeniyle bu görüşmelerin başarılı olması zor görünüyor. AKKA’dan Rusya’nın çekilmesi, Avrupa’da güvenlik ortamının daha da gerginleşmesine neden olabilir. Bu da, Avrupa’da yeni bir silahlanma yarışına ve hatta bir çatışmaya yol açabilir. Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, Avrupa’da konvansiyonel silahlanma yarışını sınırlamak amacıyla imzalanan AKKA’nın temellerine ve esas ilkelerine duyulan ihtiyaç devam ettiği belirtilerek, gelişmenin Avrupa’da güvenlik ortamını olumsuz etkileyeceği vurgulandı. Bu kapsamda, silahların kontrolü, silahsızlanma ve yayılmanın önlenmesi düzenlemelerinin tam olarak uygulanmasına geri dönülmesinin önemine dikkat çekildi.

Yorum gönder

You May Have Missed