Diyarbakır’da 47 yıllık düşmanlık sona erdi: İki aile arasındaki barış sağlandı

Diyarbakır’da 47 yıllık düşmanlık sona erdi: İki aile arasındaki barış sağlandı

Dicle ilçesine bağlı kırsal Dede Mahallesi’nde yaşanan 47 yıllık bir husumet, köyün ileri gelenlerinin araya girmesiyle son buldu. 1977 yılında başlayan aile içi tartışma, 47 yıl boyunca devam etti ve diğer aile fertleri ve çok sayıda vatandaşın katılımı ile yapılan barış yemeği ile sonlandırıldı. Yemeğe Dicle Kaymakamı Kadir Yurdagül, Dicle Belediye Başkanı Felat Aygören, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ali Alp, İlçe Emniyet Amiri Ömür Yılmaz, Dicle İlçe Müftüsü Zeyd Akın, Döğer Jandarma Karakol Komutanı Kıdemli Üstçavuş Oktay Uslu, Bağlar Belediye Başkan Yardımcısı Muhammed Dara Akar ve bölgenin diğer ileri gelenleri katıldı.

Barış yemeğinde, 47 yıldır husumet olan Gencer ve Gökçen aile fertleri salavatlar eşliğinde Kur’an-ı Kerim’in altından geçerek barıştılar. Ayrıca, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı, dualar okundu ve yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı bu önemli etkinlikte her iki ailenin fertleri birbirleriyle tokalaşarak barıştılar. Ayrıca, 47 yıllık düşmanlığı barışla sonlandıran her iki aile fertleri ve katılımcılara yemek ikram edildi.

Haberin kaynağı İhlas Haber Ajansı’na (İHA) aittir. Djyarbakır’ın Dicle ilçesine bağlı kırsal Dede Mahallesi’nde yaşanan 47 yıllık bir husumet, barış yemeği ile sona erdi. Ayrıca, 1977 yılında aile içi tartışmayla başlayan ve 47 yıldır süren kan davası, barış yemeğiyle sonlandırıldı. Barış yemeğine yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı belirtildi. Bu etkinliğe Dicle Kaymakamı Kadir Yurdagül, Dicle Belediye Başkanı Felat Aygören, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ali Alp, İlçe Emniyet Amiri Ömür Yılmaz, Dicle İlçe Müftüsü Zeyd Akın, Döğer Jandarma Karakol Komutanı Kıdemli Üstçavuş Oktay Uslu, Bağlar Belediye Başkan Yardımcısı Muhammed Dara Akar ve bölgenin diğer ileri gelenleri katılmıştır. Üstelik yemeğe her iki aile fertleri ve çok sayıda vatandaş da katılmıştır.

Yorum gönder

You May Have Missed