DSÖ: Gazze’den 8 Bin Hasta Çıkarılacak!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Gazze’de yaşanan çatışmalar nedeniyle zor durumda olan sağlık görevlileri ve hastaneleri rahatlatmak amacıyla hastaların bölgeden tahliye edilmesinin önemine dikkat çekti. Filistin topraklarındaki DSÖ temsilcisi Rik Peeperkorn, Cenevre’de düzenlenen bir basın toplantısında, bölgeden tahliye edilmesi gereken 8 bin Gazzelinin olduğunu belirtti. Bu hastalardan 6 bininin çatışma sırasında yaralandığı ve çeşitli travma yaralanmaları, yanıklar ve amputasyonlar gibi ciddi durumlarla karşı karşıya olduğu ifade edildi.

Diğer 2 bin hastanın ise rutin tedavi gören hastalar olduğu ve çatışmalar öncesinde Gazze’den Doğu Kudüs ve Batı Şeria’ya günlük olarak hasta sevk edildiği bilgisi verildi. Savaşın başlamasının ardından ise bu sevklerin oldukça azaldığı ve sadece 7 Ekim ile 20 Şubat tarihleri arasında 2 bin 293 hasta için Gazze dışına sevk gerçekleştirildiği belirtildi. Gazze’deki 36 hastaneden 23’ünün tamamen kapandığı, geri kalan hastanelerin ise kısmi ya da çok az kapasiteyle çalıştığı bilgisi paylaşıldı.

Hastaların Gazze’den çıkarılmasının savaş bölgesindeki sağlık çalışanları ve hastaneler üzerindeki baskıyı hafifleteceği belirtilirken, DSÖ’nün bu süreçte yardım ve destek sağlamaya devam edeceği vurgulandı. Örgüt, mültecilere yönelik sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesi ve ihtiyacı olan hastaların tahliyesi için çalışmalarını sürdüreceğini ifade etti.

Gazze’de yaşanan çatışmaların başladığı tarihlerde sağlık hizmetlerine erişimin zorlaştığı ve birçok hastanın tedavi olamadığı bir ortamın oluştuğu belirtildi. Bu nedenle DSÖ’nün hastaların tahliyesi konusundaki çabalarının önemli olduğu ve sağlık durumu ciddi olan hastaların daha iyi tedavi imkanlarına kavuşması için bu adımın atılmasının gerekliliği vurgulandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DSÖ: Gazze’den 8 Bin Hasta Çıkarılacak!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!