DSÖ’den Gazze hakkında açıklama: Durumu tarif etmek mümkün değil

DSÖ’den Gazze hakkında açıklama: Durumu tarif etmek mümkün değil

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsrail’in yoğun saldırıları nedeniyle Gazze Şeridi’ndeki durumu anlatmanın imkansız olduğunu belirtti. Tedros’a göre hastaneler dolup taşarken, morglar bile yetersiz kaldı. Gazze’deki ölü sayısı 10 bin 800’ü aştı ve bu ölümlerin yaklaşık yüzde 70’i kadın ve çocuklardan oluşuyor. Her 10 dakikada bir çocuğun öldürüldüğü Gazze’de, ihtiyaç duyulan sağlık hizmetleri güçlükle karşılanıyor. Ayrıca, iki devletli çözümün Filistin için faydalı olduğuna dair genel bir kanı olduğunu bildiren Tedros, aslında bunun İsrail’in de lehine olduğunu ekledi. Gazze’de reform yapılmasının önemine vurgu yaparken, BMGK üyelerini ise acil çözümler için çağrıda bulunarak, durumu göz ardı etmemelerini istedi.

Genel müdür Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze Şeridi’ndeki durumu anlatmanın artık imkansız bir hale geldiğini ifade etti. Hastanelerin dolduğu ve morgların yetersiz kaldığı bölgede her 10 dakikada bir çocuğun yaşamını yitirdiği bilgisini paylaştı. Gazze’de 180’den fazla kadının doğum yaptığı, 9 bin kişinin kanser tedavisi gördüğü, ve 350 binin üzerinde kalp, diyabet ve hipertansiyon hastasının bulunduğuna dikkat çekti. Tedros ayrıca, Gazze’de yaşanan krizin BMGK’de reform yapılmasının önemini bir kez daha gösterdiğini belirterek, reform çağrısı yaptı.

Kızılay ve Kızılhaç’ın bölge müdürü Mervan Jilani ise, Gazze hastanelerinde yaşamını yitiren gönüllü doktor, hemşire ve acil sağlık ekipleri adına BMGK üyelerinden daha fazla ölüm ve acının yaşanmaması için seslerine kulak vermelerini istedi. Kuvözdeki çocukların kaybedilme riskinin çok ciddi boyutta olduğunu duyurarak, dünya kamuoyunun Gazze’de yaşananlara kayıtsız kalmaması gerektiğini belirtti.

Yorum gönder

You May Have Missed