DTÖ Mal Ticaretinde Değişim! Yayımlanan Rapor Ne Diyor?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DTÖ, Küresel Mal Ticaret Barometresi Raporu’nu yayımladı. Rapor, DTÖ Mal Ticareti Barometresi’nin 100,6 ile temel değer olan 100 puanın biraz üzerinde olduğunu ortaya koydu. Bu durum, mal ticaretinin 2024’ün ilk aylarında kademeli olarak toparlanmaya devam etmesi gerektiğini gösteriyor. Ancak, bölgesel çatışmalar ve jeopolitik gerilimler nedeniyle herhangi bir kazanımın kolayca raydan çıkabileceği belirtildi.

Dünya mal ticareti hacminin geçen yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,4 azaldığı, 2022 yılının aynı dönemine göre ise yüzde 2,5 azaldığı vurgulandı. Rapor, 2023 Ocak-Ekim döneminde mal ticaretinin çoğunlukla sabit kaldığı ve üçüncü çeyrekte de yılın başından bu yana neredeyse hiç değişmediği şeklindeki verilere de yer verdi. Bu gelişmeler, DTÖ’nün 2023 yılında mal ticaretinde yüzde 0,8 büyüme öngören son tahmininden daha olumsuz olduğunu gösteriyor.

Raporda, barometre bileşenlerinin çoğunlukla nötr olduğuna işaret edildi. İhracat siparişleri ve hava taşımacılığı göstergelerinin trendin biraz üzerinde yükseldiği belirtilirken, konteyner taşımacılığı ve hammadde ticareti göstergelerinin ise trendin biraz altında kaldığı ifade edildi. Ayrıca, otomobil üretim ve satış endeksinin son dönemde ivme kaybetmesine rağmen trendin oldukça üzerinde seyrettiği vurgulandı.

Geçen yıl ortalamanın altındaki mal ticareti büyümesinin 2024’te toparlanmasının beklendiği ancak aşağı yönlü risklerin yaygınlığı nedeniyle belirsizliğin yüksek olmaya devam ettiği raporda yer aldı. Barometredeki 100’den büyük okumalar, trendin üzerinde büyüme olacağını gösterirken, 100’ün altındaki okumalar ise trendin altındaki büyümeye işaret ediyor. DTÖ Küresel Mal Ticareti Barometresi yılda 4 kez yayımlanıyor.

Sonuç olarak, Küresel Mal Ticaret Barometresi Raporu, dünya mal ticaretinin belirsizliklerle dolu bir dönemden geçtiğini ve 2024’e doğru artan bir toparlanma gösterdiğini gösteriyor. Ancak, bölgesel çatışmalar ve jeopolitik gerilimler gibi etmenler nedeniyle herhangi bir ilerlemenin kolayca sekteye uğrayabileceği unutulmamalıdır. O yüzden, mal ticareti alanında dikkatle takip edilmesi gereken riskler bulunmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DTÖ Mal Ticaretinde Değişim! Yayımlanan Rapor Ne Diyor?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!